DÜNYAManşet

Almanya: Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Kürt Kültür Festivali yasaklandı

Festivalin yasaklanması karşısında mahkemeye başvuruldu; mahkeme de ‘Red’ kararı verdi

HABER MERKEZİ– 8 Eylül Cumartesi günü Almanya’nın Dinslaken kentinde yapılması planlanan Kürt Kültür Festivali yasaklandı.

Belediyenin yasakçı tutumu karşısında dün mahkemeye başvurulmuştu. Ancak mahkeme de “Red” kararı verdi.

Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Almanya’nın aldığı bu tutum, festivalin öncülüğünü yapan Efrin Platformu tarafından “Hukuki değil siyasi bir karar” olarak değerlendirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan KCDK-E Eş Başkanlık Divanı, herkesi 8 Eylül günü Düsseldorf’ta yapılması planlanan mitinge çağırdı.

Yazılı bir açıklama yapan KCDK-E, mahkemenin kararının hukukun siyasallaşması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Açıklamada „KCDK-E olarak Alman mahkemesinin aldığı bu kararı anti-demokratik ve hukuksuz bulmaktayız. Efrîn Platformu’nun bir bileşeni olarak bu karı kınamak ve halkımızın ulusal özgürlük taleplerini, ulusal birliğini herkese haykırmak 8 Eylül günü Düsseldorf’ta Alman milletvekillerinin ve Efrîn Platformun gerçekleştireceği mitinge tüm halkımızı Efrîn Platformu bileşenlerini ve demokrat ilerici alman halkını kitlesel olarak katılmaya çağırıyoruz. Tüm devrimci, demokrat, aydın, muhalif herkesi 8 Eylül mitingine katılarak bu anti-demokratik siyasi kararı protesto etmeye çağırıyoruz.” denildi.

Öte yandan, aralarında Yaşanacak Dünya’nın da bulunduğu -100’ün üzerinde kurumun yer aldığı- Eylem Birliği, 27-28 Eylül günlerinde Almanya’da bulunacak olan Erdoğan’ı protesto etmeye hazırlanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close