GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya: Global Foundries’te grev

Almanya’nın Dresden kentinde Global Foundries işçileri 24 saatlik greve çıktı

Dresden’deki çip üreticisi Global Foundries dün (29.05.2020) 24 saatlik greve başladı.

Yaptığı açıklamada “Aptalca kandırılmamıza göz yummayacağız! Yönetim müzakereleri engellemeye devam ediyor. 24 saat grev – şimdi!” ifadelerini kullanan sendika toplu bir anlaşma için greve başlandığını belirtti.

Global Foundries yönetiminin sendikanın müzakere isteğini kötüye kullandığı ve gerekli olan toplu sözleşmenin tamamen engellemeye çalışdığı belirtildi. Müzakere etmeye hazır olduklarını ve bunu her zaman net bir şekilde ilettiklerini söyleyen sendika, bu konunun artık aylarca ertelenmesine ve „aptalca kandırılmalarına“ izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Dağıtılan IGBCE broşüründe şunlar yer almakta:

„Sevgili iş arkadaşlarım,

Mart ayındaki uyarı grevimizden sonra, kriz durumu nedeniyle toplu sözleşme için verdiğimiz mücadeleyi geçici olarak erteledik. Korona krizine karşı dayanışma elbette bizim için de önemlidir!

Global Foundries yönetimi dayanışma isteğimizi sadece kötüye kullanmakla kalmayıp, toplu anlaşma için gerekli müzakereleri tamamen engelliyor. Müzakere etmeye hazırız ve bunu her zaman net bir şekilde ilettik. Ama bu durumu aylarca ertelemelerine ve bizi aptal yerine koymalarına izin vermeyeceğiz!

Yönetim yaşadığımız sorunlara çözüm üretmek yerine, mevcut durumdan yararlanmaya çalışmıştır:

-CPS3.0’daki meslektaşlarımızın belirsiz sebeplerden tatilleri iptal edildi,

-Şirket sözleşmesi kapsamına girmeyen ilave vardiyalar verildi,

-Yarı zamanlı sözleşmelerde, iş arkadaşları yarı zamanlı sınırlama yasasının kapsamadığı şeyleri yapmak zorunda kalıyorlar,

-Birçoğumuz için emeklilik sigortası şeffaf olmayan bir şekilde tamamen değiştirildi.

Korona bu davranış için bir mazeret değildir ve aslında bir kez daha toplu bir anlaşmaya şiddetle ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir […]

… Hedefimiz: Vardiya ve E-vardiya çalışma saatlerinin tatil kesintileri ve ekstra vardiya olmadan 90 dakika kısaltılması.

Ayrıca: adil ve şeffaf bir ücretlendirme sistemi…. ”

Bir işçi, şirketin bu greve karşı kışkırtıcı girişimlerinin olduğunu ve hatta bazı grevci işçilerin “tehdit içeren e-mailler” aldıklarını söylüyor. Ancak vardiyalı çalışlanlar başta olmak üzere, işçilerden gelen destek ve giderek artan öfke çok daha büyük .

Sendika şunları da ekliyor: „Şirketlerin, korona salgını tarafından şiddetlenen küresel ekonomik krizin yükünü kitlelere kaydırmak için hükümeti kullandıkları bu dönemde, böylesi bir grev onları elbette rahatsız eder. Bu, şirket sınırlarının ötesinde önemli bir sinyaldir ve ayrıca yaygınlaştırılmalı ve desteklenmelidir.

Kampanyayı aktif olarak desteklemeye devam edeceğiz ve elbette vardiya değişiklikleri için sahada olacağız! Haklı sendika mücadelesini, sömürü ve baskıya karşı mücadeleyle, yani sosyalizm icin mücadeleyle birleştirmek istiyoruz!“.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close