DÜNYAManşet

Almanya: Münih’te yeni polis yasasına karşı gösteri

Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde yeni polis yasasına karşı 30 bin kişilik bir düzenlendi

HABER MERKEZİ- 70’den fazla sivil toplum kuruluşu, sendika ve SPD, Yeşiller ve Sol Parti gibi muhalefet partilerinin çağrısıyla yeni polis yasasına karşı bir gösteri düzenlendi. gerçekleşen gösteriye Bayern’in bütün kentlerinden insanlar gün boyu Münih’e hareket etti. Futbol taraftar derneklerinin de destek verdiği gösteride değişik pankart, kostüm ve sloganlarla eyalet hükümeti protesto edildi.

Protesto yürüyüşünde bir grup göstericinin dev bir YPG bayrağı da açması dikkat çekti. Bayern, başta YPG bayrakları olmak üzere Kürtlerin sembollerini yasaklayan yasaları en sıkı uygulanan eyaletlerin başında geliyor. YPG bayrağını taşıyan göstericilerin eyalet yönetiminin Kürtlere karşı tavrını da kınadı.

münih protesto

YASA NAZİ REJİMİNİ HATIRLATIYOR!

Eyalet meclisinde geçmesi beklenen yasa, anayasal haklara mahkeme kararı olmadan polise müdahale izni veriyor. Eyalette yaşayan insanların özel yaşamına geniş bir müdahale ve kontrol yetkisi veren yasa Nazi rejimini hatırlatıyor.

Yasaya göre polis keyfi bir şekilde somut bir şüphe olmadan istediği kişiyi gözaltına alabilecek, telefonlarını dinleye bilecek, telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlere el koya bilecek ve yürüyüşlerde kelepçe kullanabilecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close