DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya: Ryanair pilotları greve çıkıyor

Patronlar, Çarşamba günü greve çıkacak olan kabin görevlilerini tehdit etti: İşinizi kaybedebilirsiniz!

HABER MERKEZİ– İrlanda’lı havayolu şirketi Ryanair’ın Almanya’daki pilot ve personeli 12 Eylül Çarşamba günü greve gideceklerini açıkladı.

Ryanair patronları ise grev yapmayı planlayan çalışanlarını „İşlerini kaybedebileceklerini“ söyleyerek tehdit etti.

Geçtiğimiz yaz, 33 yıllık tarihindeki en büyük pilot greviyle karşı karşıya kalan Ryanair sendikaları ilk kez işçilerin için resmi temsilcileri olarak tanımıştı.

Şimdiye kadar havayolu şirketi çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda İtalyan pilotlarla bir anlaşma imzaladı. Benzer şekilde geçtiğimiz ay, İrlandalı pilotlarla anlaşmaya varıldı.

İrlandalı pilotlarla anlaşmaya varan şirket „Kısa sürede diğer pazarlarda da bu anlaşmaların sürdürülmesini umduklarını“ belirtmişti.

Ancak gerekli adımlar atılmadığı için, geçtiğimiz hafta İtalya, Portekiz, Belçika, İspanya ve Hollanda’dan Ryanair kabin ekibini temsil eden 7 sendika, havayolu şirketini çalışma koşullarını iyileştirmeyi kabul etmediği sürece grevlerin devam edeceğini duyurdu.

5 ülkede yapılan 1 günlük grev, Avrupa’da en az 55 bin yolcuyu atkiledi.

Temmuz ayında ise İspanya, Belçika, Portekiz ve İtalya’da kabin görevlileri greve gitmiş ve 100 bin yolcuyu etkileyen 600 uçuş iptal edilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close