GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya: Yiyecek-içecek alanında grev

Sakson gıda endüstrisinde, çalışma koşullarına karşı grev ve protestolar

Gıda, İçecek ve Catering Sendikası (NGG) bir kez daha Sakson gıda endüstrisinde uyarı grevi çağrısında bulundu. Sendikanın açıkladığına göre Salı akşamından bu yana Rötha’daki EDEKA meyve suyu üreticisi Sonnländer’de 24 saatlik grev sürüyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Lommatzsch’daki Frosta-Sogutma tesisi ve Riesa’daki Cargill-Petrol tesisi yanı sıra Bautz’daki Hardal ve Dresden’deki Vandemoortele Lipids şirketleri de çalısmalara ara verdi.

İşçiler, ücretlerinin batı Alman şirketlerinin tarife alanları seviyesine ayarlanmasını talep ediyorlar. Sendikaya göre, aylık 800 euroya kadar ücret farklılıkları bulunmakta. Buna ek olarak NGG, düşük ücret grubunun en az on iki euro olmasını ve diğer ücret gruplarının buna göre ayarlanmasını talep ediyor.

Ücret ayarlaması yerine „gönüllü“ artış

NGG sendikasının açıklamasına göre, „Sakson İşverenlerin Yiyecek ve İçecek Birliği“ ücretlerin düzeltilmesi konusunda müzakere etmeyi reddediyor. Bunun yerine, şirketlere ücretleri “gönüllü olarak“ yüzde üç arttırmaları önerildi.

„Alman birliğinin 30. yılında, ücret duvarı nihayet yıkılmalı. İşçiler sosyal adalet için savaşıyorlar. Artık 2. sınıf çalışan muamelesi görüp, yoksulluk maaşı almak istemiyorlar“ sözlerini kullanan NGG doğu müzakere sorumlusu Olaf Klenke, şirketlerde bu endişeler ve grevler için çok sayıda desteğin oldugunu ekledi.

Dresden’de ortak protesto

Rötha’da, NGG sendikası Çarşamba sabahı Sonnländer’in geç ve erken vardiyaları ile bir araya gelip, Dresden’deki sendika binasının önünde merkezi bir miting düzenleyecek.

„Şimdi bu sorun, ortak grev mitingiyle şirket genelinde açıklığa kavuşuyor.“

Sakson gıda endüstrisi, bir düzine şirkette toplam 1.300’den fazla işçiyi kapsamakta. Bunlar arasında Bautz’ner Hardalı (Develey), Kamenz’de Jägermeister, Sohland’da Lausitzer Meyve İşleme, Rötha’da Sonnländer İçecekler (EDEKA), Auerbach’ta Unilever tesisi ve Dommitzsch ile Dresden’deki Vandemoortele tesisleri gibi şirketler yer alıyor. Rötha’daki Sonnländer fabrikasında ve Borna’daki depoda yaklaşık 160 işçi çalışıyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close