İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da 150 tarım işçisinden kitlesel protesto

Almanya’nın Bornheim kentinde düşük ücretleri protesto eden Romen işçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söylüyorlar

Almanya’da göçmen tarım işçileri, çalışma koşullarını protesto ettikleri için iş bıraktılar.

Cuma sabahının erken saatlerinden bu yana (15 Mayıs 2020), yaklaşık 150 tarım işçisi Bornheim’daki büyük bir kuşkonmaz tarlasında düşük ücretleri protesto ediyor. Romen tarım işçilerinin çoğu kuşkonmaz tarlalarına götürülmeleri için gönderilen otobüslere binmeyi reddediyor. Patronun, protestoların kontrolden çıkabilir korkusuyla çağırdığı 20 kişilik polis ekibi, gerginliğin yumuşatılmasıyla olay yerini terk etti.

Polisin WDR’e verdigi bilgiye göre, „çalışanlar aldıkları ücretlerin yetersiz olduğu, ancak yöneticilerin herhangi bir değişiklik yapmayı reddettikleri için“ protesto ettikleri öğrenildi.

Bir çalışanın WDR’e verdiği röportajda, bazı işçilerin bir ay boyunca tüm gün çalışmalarına rağmen sadece 200€-300€ ücret aldıkları belirtildi. İşçiler hakettikleri ücreti alana dek protestoya devam edeceklerini söylüyor. Tarlada şu an bir tasfiye memuru görev yapıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close