GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da Ameos hastanelerinde grev

Dünden itibaren, Ameos Bernburg işçileri tekrar greve çıktı. Bunun nedeni, çalışanlar için hala imzalanmamış toplu sözleşme.

Bernburg, Aschersleben, Schönebeck, Haldensleben’daki Ameos hastaneleri ve ver.di müzakere topluluğu ile Marburg Konfederasyonu arasındaki toplu sözleşme tartışmalarında ilk ara sonuç elde edilmiş olsa da, anlaşma sadece 30 Haziran 2021’e kadar geçerli olacak. Toplu sözleşmenin diğer unsurlarını düzenlemek için müzakerelere devam edilecek.

Gelişmelere göre, Bernburg, Aschersleben ve Schönebeck’teki çalışanlara yönelik mevcut tablo ücretleri önümüzdeki 12 ayda yüzde 8 artacak. Yüksek gelir farkı sebebiyle Haldensleben’de yüzde 8,6 oranında bir artış sağlanırken, bahsedilen iki klinik için bir defaya mahsus olmak üzere toplam 700 euro tutarında iki ödeme yapılacak. Haldensleben’de yukarıda belirtilen neden sebebiyle toplam 800 euro ödenecek.

Ver.di delegesi Bernd Becker şu sözleri kullandı: “Bu geçici sonuç, çalışanların gelirlerinde hızlı bir artışa yol açtı. Yine de tam bir tarife yapısının genel hedefini gözden kaçırmıyoruz. Sonunda, kamu hizmeti toplu sözleşmesine dayanan bir toplu sözleşme imzalanması şart“. İyi ve kapsamlı sağlık hizmetlerinin mevcut pandemi açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Becker, son aylarda müzakerelerin son derece zor olmasının da sebebinin bundan kaynaklandığını açıkladı. Klasik bir „masa başında müzakere“ durumunun mümkün olmamasıyla birlikte, bunun sorumluluğunu taşıyamayacaklarını söyleyen delege, Ameos’un sürdürülen genel durumun güvenli bir şekilde ele alındığını bildiğini ve müzakereleri çalışanların çıkarları doğrultusunda sürdürdüğünü düşündüğünü belirtti.

Üye işçilerin büyük çoğunluğu elde edilen ara sonucu onayladı. Ancak, toplu pazarlığın hızlı ve gerekli ciddiyetle sürdürülmesi bekleniyor.

„Bu doğru yönde bir işaret. Her şeyden önce, acil tıbbi bakım malzemelerenin ücretlerinin karşılanacaklarını memnuniyetle karşılıyoruz. Şimdi gerekli diğer adımların atılması gerekiyor. Bu, her şeyden önce nöbetçi hizmetinin organizasyonu için geçerlidir” diye açıklıyor Marburg Konfederasyonu’ndan Andrea Huth.

Müzakereler 11 Haziran 2020’de -ilk kez ortak müzakere masasında- devam edecek.

Hastaneler zincirinde 7,5 yıldır toplu sözleşme yok

Almanya’da sendikal örgütlenme ve toplu sözleşme taleplerine yönelik saldırılar son yıllarda hızla artıyor. Sendika düşmanlığı özellikle 1990’lı yıllarda hızla özelleştirilen kamu hizmetleri alanında yaşanıyor. Toplu taşımacılık, kamu binalarının temizliği, posta-paket ve sağlık gibi kamu hizmeti alanlarında faaliyet yürüten özel şirketlerde işyeri temsilciliklerinin kurulmasını engelleme, çalışma bakanlığı tarafından genel geçer ilan edilen toplu sözleşmelere uymama, işyeri sözleşmesi imzalamaya yanaşmama gibi hak ihlalleri sürekli gündemde.

Ameos şirketi 2003 yılında Doğu Almanya’da bir kliniği devralarak sağlık alanına adımını attı. İlerleyen yıllarda Almanya’nın değişik eyalet ve şehirlerinde onlarca kamu hastanesi ve özel kliniği devralan Ameos, buralarda ilk fırsatta toplu sözleşme kapsamından çıkmaya çalıştı.

Saksonya Anhalt eyaletinde “Ameos Ost” adı altında faaliyetlerini 10 bölgede 18 hastane ve klinikte (1900 yatak) sürdüren şirketin 4 bin civarında çalışanı var. Özellikle 2012 yılında Salzlandkreis’a bağlı Staßfurt, Bernburg, Aschersleben, Schönebeck ve Haldensleben belediyelerindeki klinikleri devralmasından sonra işverenler birliğinden de çıkan Ameos, bir süre sonra, TİS’lerin geçerlilik ek süresinin sona ermesinin hemen ardından yeni bir sözleşme imzalamayacağını ve ücretleri dondurduğunu ilan etmişti.

Ameos yönetiminin sendikalarla (Ver.di’nin yanı sıra doktorların örgütlü olduğu Marburger Bund’a (MB) görüşmelere katılıyor) yaptığı görüşmelerde tutumunu değiştirmemesi üzerine uyarı grevleri gündeme gelmişti. Aralık ayında üç kez uyarı grevi çağrısının yapıldığı beş hastanede katılım acil hizmet personeli dışında neredeyse yüzde 100 olmuştu.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close