Manşet

Almanya’da artan ırkçılık eyalet seçimlerine yansıdı

İki eyalette faşist AfD partisi oylarını artırarak ikinci oldu

HABER MERKEZİ– Almanya’da daha önce ilk kez meclise giren faşist parti Almanya için Alternatif (AfD) günden güne oylarını artırıyor.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre Almanya’nın doğusundaki iki eyalette Pazar günü seçimler yapıldı. Saksonya eyaletinde Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Brandenburg’da ise Sosyal Demokrat Parti (SPD) oy kaybına rağmen kazandı. Oylarını artıran faşist Almanya için Alternatif (AfD) ise her iki eyalette de sandıkta ikinci güç oldu.

Saksonya eyaletinde CDU 7,3 puan kaybetmesine rağmen, oyların yüzde 32’ini alarak sandıktan birinci parti olarak çıktı. Eyalette CDU’nun koalisyon ortağı SPD ise oy kaybederek, oyların yüzde 7,7’sini aldı. Sosyal Demokratlar hiç bir eyalette bu kadar düşük oy almamıştı. Böylelikle, CDU-SPD koalisyonu eyalet parlamentosunda çoğunluğu kaybetti.

AfD ise Saksonya’da bugüne kadar bir eyalet seçiminde aldığı en iyi sonucu aldı. Oylarını 17,8 puan artıran AfD’nin oy oranı yüzde 27,5 oldu.

Yeşillerin oyları yüzde 8,6’ya yükselirken, Sol Parti oyların yüzde 10,4’ünü aldı. Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 4,5 ile yüzde 5’lik seçim barajını aşamadı.

Brandenburg’da ise SPD 5,7 puan oy kaybetmesine rağmen, yüzde 26,2 ile eyalet seçimlerinde en çok oyu alan parti oldu. Bu, SPD’nin bu eyalette aldığı en düşük oy oranı olarak kaydedildi. Eyalette oylarını 11,3 artıran AfD ise yüzde 23,5 ile seçimlerden ikinci parti olarak çıktı. 7,4 puan oy kaybına uğrayan CDU yüzde 15,6 ile sandıktan çıkan üçüncü güç oldu.

Eyalette SPD’nin koalisyon ortağı Sol Parti de yüzde 7,9’luk oy kaybı ile oyların yüzde 10,7’sini aldı. Yeşiller bugüne kadar Brandenburg eyaletinde aldıkları en iyi sonuçla yüzde 10,8 oy aldı. Oyların yüzde 4,1’ini alan FDP bu eyalette de barajı aşamadı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close