DÜNYAKADIN

Almanya’da çocukların ‘bakım’ sorunu

Çocukların bakımı sorunu Alman kamuoyunda önümüzdeki Eylül ayında yapılacak Federal Seçimler dolayımında gündeme geliyor.

almanya-okul-çağı

HABER MERKEZİ– Almanya’da çocukların anaokulundan ilköğretim çağına geçiş yaptığında çalışan anneler için sıkıntılı günler başlıyor. Çünkü ‘tam gün okul’ bulunamıyır.

Die Welt’te yer alan bir habere göre, Almanya’da 555 bin ilköğretim çağına gelmiş çocuk için okul sonrası ‘bakım eksikliği’ var. Zira ilköğretim okullarının yüzde 44’ünde ders saatleri bitiminden sonra çocuklar evlerine yollanıyor.

Haberde bir araştırmaya yer verilmiş. Buna göre, okula giden çocuklara tam gün göz kulak olunması için gerekli harcama miktarı 700 milyon euro civarında. Be meblağ harcandığı vakit 500 bin yeni işyeri açılacağı hesaplanmış. Bu durumda ‘boş’ kalan anneler tam gün çalışmaya devam edebilecek, böylece “700 milyonluk yatırım 11 sene içinde amorti edilebilecek“miş.

Buradan bakınca ve kapitalist mantık çerçevesinde bile düşünülünce böyle davranmak akla uygun. Orta ve uzun vadede kapitalist karları artıracak bir ‘yatırım’. Ama burjuva devlet ve siyaseti bunu yapamıyor!

Çünkü kapitalizmde kar getirisi olan her şey burjuvaların görüş alanında olmakla birlikte görece komplike ve kar dönüşümü zaman isteyen yatırımlar, kapitalist rekabet durağında, burjuva partilerin-bireylerin özel çıkarlarının ördüğü duvarlara tosluyorlar. Burjuva rekabet ve kar yarışı son tahlilde burjuva bireyler arası rekabet olarak şekillendiğinden dolayı ‘anlık’ karlar önem kazanıyor.

İşin ceremesini de, konumuz bağlamında, çocukların, üzerlerinde bir “yük“ haline gelmiş olmasıyla anneler çekiyor!

Bu sorunu kapitalizm çözemez. Güzelim insanoğlu evlatlarının, çocukların bakımının tüm toplum ve toplumsal kurumlar tarafından üstlenileceği sosyalizmle birlikte çözülebilir ancak…

Çocukların bakımı sorunu Alman kemuoyunda önümüzdeki Eylül ayında yapılacak Federal Seçimler dolayımında gündeme geliyor.

İktidar ve muhalefetteki burjuva partiler bildiğimiz üzere bu tür toplumsal sorunları seçim malzemesine dönüştürüyorlar.

Seçim demişken; Almanya’da Alman pasaportu olmayan yaklaşık olarak 8 milyon göçmenin -ki çoğunluğu burada doğdu, vergi ve sosyal sigorta ödüyor- Federal ve eyaletler düzeyinde seçme hakları yok! Sadece AB vatandaşı olanlar yerel seçimlerde oy kullanabiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close