DÜNYAManşet

Almanya’da Corona’ya karşı dayanışma adacıkları

Kapsama alanı sınırlı ağlar şeklinde uç veren yardımlaşma tutumunu genelleştirilerek burjuva devleti ve kapitalist sistemi teşhirle birleştirmek önem kazanıyor

Corona salgınına karşı burjuva hükümetlerin aldığı „önlemler“in yeterli olmadığı her gün daha daha net ortaya çıkıyor.

Özellikle işçi ve emekçiler için zor koşulları beraberinde getiren bu kriz ortamında, toplumda bencilliğin, kendini kurtarma çabalarının mı, yoksa yanıbaşındaki insanlardan başlamak üzere birbiriyle yardımlaşmayı esas alan tutumların mı baskın hale geleceği önem kazanıyor.

Öte yandan, bir yönüyle doğru ama eksik olan “Virüs sınıfsal ayrım gözetmiyor” söyleminin gerçekliği yansıtmadığı, uzarsa şayet toplumsal kaosa dönüşmesi ihtimali az olmayan bu süreçte onunla birleşik, sınıf mücadelesinin de sürdüğü daha net anlaşılıyor olmalı.

Burjuva hükümetlerin önlem paketlerinde patronlara limitsiz arka çıkılırken, işçilerin patronların insafına terk edilmelerinde, uygulamaya sokulan ücretli izin durumlarında ücretlerin eksik ödenmesinde (Almanya’da kapatılan işletme ve fabrikalarda çalışan kadrolu işçilerin ücretleri yüzde 70 civarında ödeniyor örneğin), sınıfsal ayrım ve karşıtlığı görüyoruz.

Bu noktada, işçi ve emekçilerin, işsizlerin kendi öz dayanışmacı ilişkilerini geliştirmek, aynı zamanda burjuva devletleri ve kapitalist sistemi teşhir etmek, salgına karşı mücadele edilirken sağlık gibi en temel ihtiyaçların parasız karşılanması talebini yükseltmek önem kazanıyor.

Buradan baktığımızda, bir çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da uç veren dayanışma örneklerinin, ufku ve içeriğinin sınırlı olduğunu görüyoruz. Şu ana kadar daha ziyade yaşlıların ev dışındaki işlerini görme, evsizlere yardım etme, kiracılarından bir kaç aylık kirayı almama, whatsApp grubu oluşturarak birbirinden sürekli haberdar olma sınırlarında seyrediyor.

Şimdilik sınırlı ağlar şeklinde ortaya çıkan dayanışmacı tutumlar bu haliyle bile oldukça anlamlı.

corona dayanışmaAdacıklar şeklinde bu tür ağlar Almanya’nın her yerinde kuruluyor. Alman basınına yansıdığı kadarıyla pek çok şehirde sosyal ağlarda – Facebook, Telegram ve Whatsapp üzerinden – 1000’den fazla üyenin kendilerini organize ettiği gruplar var.

 

Yüksek kiralara, evsizliğe karşı son yıllarda artan kampanyaların olduğu Almanya’da evsizlerin de unutulmadığı örneklere raslanıyor. Leipzig’in doğusunda, ahşap çitlerde “Sevgili evsiz, lütfen çitten acilen ihtiyacınız olanı alın.” yazılı kağıtlar asılı. İçine yiyecek, hijyen malzemeleri ve içecekler konulmuş poşetler de hemen yanına asılmış.

Öte yandan, antifa ve otonom grupları tarafından sosyal medya üzerinden “herkese ev” “işgal evleri boşaltılmasın” “yüksek kiralara son” talepleri yükseltiliyor.

corona dayanışma

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close