DÜNYAManşet

Almanya’da Deniz Naki’ye silahlı saldırı

Amed Spor oyuncusu Deniz Naki Almanya’da silahlı saldırıya uğradı

Deniz Naki’nin avukatı: Savcı Türk oluşumlar üzerinde duruyor

Almanya’nın Aachen şehir otobanında seyir halindeyken silahlı saldırıya uğrayan Amed Spor oyuncusu Deniz Naki’nin avukatı Soran Haldi Mızrak, Alman polisi ve savcının ırkçı Türk oluşumlar üzerine durduğunu söyledi.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti  Aachen şehir otobanında gece yarısı seyir halindeyken aracına kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından silahla ateş açılan Amedspor kaptanı Deniz Naki’nin avukatı Soran Haldi Mızrak, Alman polisi ve savcının ırkçı Türk oluşumlar üzerine durduğunu söyledi. Kulüp yöneticileri ve taraftar grubu ise, saldırıya tepki gösterdi.

Gece yarısı otobanda Naki’nin aracını sollayan bir araç içinden açılan ateş sonucu, mermilerden biri tekerleğe diğeri ise aracın kaputuna isabet etti. Naki, saldırıdan yara almadan kurtulurken, polis saldırganları arıyor.

Başkan Edemen: Daha önce de saldırıya uğradı

Naki’nin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten ve saldırıyı kınayan Amed Spor Başkanı Nurullah Edemen, soruşturmanın tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Naki’nin daha önce de saha içi ve dışında ırkçı taraftarların saldırısına uğradığını hatırlatarak, “Irkçılar tarafından yapılmışsa bu durum ciddi kırılmalara neden olacak” dedi.

‘Saldırı Türk oluşumları işaret ediyor’

Naki’nin ve kulübün avukatı olan Soran Haldi Mızrak, Alman polisinin açtığı soruşturma da savcıların, ırkçı, milliyetçi Türk oluşumları üzerine yoğunlaştığını belirtti. Mızrak, aracına iki merminin isabet ettiği, Naki ile dün geceden itibaren sık sık görüştüklerini ve Alman polisi tarafından açılan soruşturmayı takip ettiklerini kaydetti. Mızrak, aldıkları bilgiye göre, soruşturmanın ırkçı ve milliyetçi Türk oluşumlarını işaret ettiğini aktardı.

‘Türkiye’den bağımsız değil’

Kulübün Direniş Taraftar Grubu Başkanı Ramazan Tugay ise, Naki ile beraber takımın sürekli hedef gösterildiğini hatırlatarak, saldırının son dönem artan ırkçı yönelimlerden bağımsız olmadığını vurguladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın daha önce gündeme getirdiği Avrupa’da muhaliflere yönelik suikast yapılacak sözlerini hatırlatan Tugay, Naki’ye yönelik yapılan saldırının bu düşüncenin ifadesi olduğunu sözlerine ekledi.

Mezopotamya Ajansı

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close