DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

‘Almanya’da emekliler yoksullaşıyor’ ya da ‘mezarda emeklilik’

Medyada çıkan ’emekliler yoksullaşıyor’ haberleri bir gerçeği ifade etmekle birlikte işçileri ‘mezarda emekliliğe’ ikna etme çabasının da bir parçası

HABER MERKEZİ– Alman medyasında son zamanlarda sık sık “emekliler yoksullaşıyor” haberleri çıkıyor. Bu yöndeki haberler bir gerçeği -Avrupa’da “sosyal devlet” kırıntılarının dahi yok ediliyor olduğu- gerçeğini ifade etmekle birlikte, Avrupalı emperyalistlerin “mezarda emeklilik” dayatmasında ve emekçilerin buna ikna edilmesinde kullanılan bir argüman işlevi gördüğünü de söyleyebiliriz.

Medyada son çıkan hebere göre “Almanya’da yoksulluk nedeniyle gıda yardımı alan emeklilerin sayısı son 10 yılda 2 katına çıktı”.

Almanya Aşevleri Birliği (Tafel Deutschland) Başkanı Jochen Brühl, Alman medyasına yaptığı açıklamada “ülkede gıda yardımı alan emeklilerin sayısının 2007’ye oranla iki katına çıkarak 350 bine ulaştığını” belirtti.

Düzenli olarak yardım yaptıkları 1,5 milyon kişiden dörtte birinin emekli olduğuna dikkati çeken Brühl, emeklilerin yaşadığı yoksulluğun nedenleri arasında yüksek kiralar ve düşük maaş olduğunu vurguladı.

‘Emekliler daha da fakirleşecek’ öngörüsü

Alman devletinin, hükümetinin ve burjuva sosyal kurumların yansıra Alman medyası da emeklilerin gittikçe daha fazla fakirleşeceğini “öngörüyor“. Böylece, Alman egemen sınıflarının istediği ve hükümetin dayattığı ‘mezarda emeklilik’ uygulamasına uygun sosyal zemin yaratılmak isteniyor.

Diğer Avrupa ‘merkez’ ülkelerinde olduğu gibi Almanya da emekli aylıklarının azaltılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesi şeklinde saldırı politikalarını emekçilere dayatıyor. Alman devleti, emeklilerin maaşlarını aşağıya çekerek işçilere “daha fazla çalışma, geç emekli olma“ konusunda ikna etmeye çalışıyor!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close