DÜNYA

Almanya’da giydiği kıyafetten ceza verildi

Giydiği kıyafetlerden dolayı Almanya’nın Köln kentindeki mahkeme para cezası verdi.

kürt kadını

HABER MERKEZİ- Giydiği sarı, kırmızı, yeşil renkli elbiseden dolayı hakkında dava açılan ve Kürtler arasında Xaltika Sor olarak bilinen 75 yaşındaki Seri Görmez’e Alman mahkemesi 300 Euro para cezası kesti. ANF’ye konuşan Görmez “Bedeli ne olursa olsun o elbiselerimi giymeye ve sembollerime sahip çıkmaya devam edeceğim” dedi.

75 yaşındaki Seri Görmez 23 yıldır Almanya’nın Bremen kentinde yaşıyor. Kürtler arasında giydiği rengarenk elbiselerden dolayı Xaltika Sorê olarak bilinen Görmez, bütün yerel ve merkezi Kürt gösterilerde Kürt ulusal kıyafetleri giyerek başı çekiyor.

Almanya’nın Köln kentinde 12 Kasım 2016 günü düzenlenen Erdoğan rejimini protesto yürüyüş ve mitinge katılan Görmez, Alman polisinin hedefi olmuştu. Xaltika Sorê giydiği elbiselerden dolayı Köln yerel mahkemesi tarafından dün 300 Euro para cezasına çarpıtıldı.

‘O GÜN BİR PROVOKASYONU ÖNLEDİM’

Mahkemenin kararına itiraz edeceğini belirten Görmez, mağduriyetinden dolayı kendisinden özür dilenmesi yerine ceza verildiğini belirtti. Görmez, o gün yaşadıklarını ANF’ye şöyle anlattı:

“Her zaman giydiğim kıyafetlerimle Erdoğan diktatörlüğünü protesto etme yürüyüş ve mitingine de katıldım. Köln polisi bir köşede yalnız olduğumu üzerimdeki kıyafetin Almanya’da yasak olduğunu söyledi. Yasak dedikleri görüntüsü yeşil, sarı, kırmızı renklerden başka bir şey değildi.

Ben kendilerine yanımda başka elbisem yok dedim ve polisin ısrarına rağmen çıkarmadım. Daha sonra zorla polisler elbisemi yırtarak çıkardılar, çamaşırlarımla orta yerde kaldım. Alman polisinin bu saldırısından sonra insanlar olayın yaşandığı yere gelmeye başladılar. Alman polisi resmen provokasyon yapmak istedi, ben müdahale ettim insanlara ‘oyuna gelmeyin’ çağrısı yaptım.”

‘ULUSAL KIYAFETLERİMİ GİYMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Bir insanın ulusal değerlerine sahip çıkmayı engellemeye Alman polisinin hiçbir şekilde hakkı olmadığını belirten Görmez devamla şunları söyledi: “Kürt ulusal sembollerini üzerine yapıştırdığım elbisemi yırtarak üzerimden çıkartmaya kimsenin hakkı yok. Ben değerlerime sahip bir insanım, ulusal kıyafetimin her yerinde Kürdistan ulusal mücadelesinin sembollerini toplu iğne ile yapıştırıyorum ve bunu yapmaya devam edeceğim.”

ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close