DÜNYAManşet

Almanya’da Hitler selamına duran kurtlar

Chemnitz’te Neonazilerin gövde gösterisine sahne olan Karl Marx heykelinin önünde ‘Kurtlar geri döndü’ başlığı altında kurt enstalasyonu yapıldı

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Chemnitz kentinde Neonazilerin gövde gösterisine sahne olan Karl Marx heykelinin önünde ‘Kurtlar geri döndü’ başlığı altında kurt enstalasyonu (Yerleştirme Sanatı) yapıldı.

Enstalasyonu organize eden ‘Kurtlar geri döndü’ grubu, Almanya’da büyüyen ırkçılığa ve şiddete dikkat çekmek istediklerini söyledi.

10 kadar kurt heykelinin çevresine ”Önce kovalarlar sonra tepe tepe girerler”, “AfD, Pegida ve Naziler korkumuzu kullanıp insanları kışkırtarak birbirlerinin üzerine salıyor” gibi yazılar bulunan tabelelar asıldı.

chemnitz hitler kurtlar

Chemnitz kentinde 25 Ağustos gecesi yaklaşık 10 kişinin karıştığı bıçaklı kavgada 35 yaşındaki bir Alman öldürülmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.

Polis öldürülen Daniel H adlı şahısla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, Suriyeli ve Iraklı iki mülteci gözaltına alınmıştı.

Bu olayı fırsata çevirmek isteyen faşistler Chemnitz’te günlerce sokağa çıkmış, gövde gösterisi adeta gerici kalkışmaya dönüşmüştü. Kentteki Karl Marx heykeli önünde protesto için toplanan faşistlerin Hitler selamı verdiği, içlerinden 100 kadar yüzü maskelinin ‘yabancı avına çıktığı, Yahudilere ait bir restoranı bastığı haberleri basına yansımıştı.

Kaynak: Neues Deutschland

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close