DÜNYAManşet

Almanya’da iki Temmuz için anma ve yürüyüşler

Sivas’ta ölümsüzleşenler  Almanya’nın belli başlı kentlerinde de düzenlenen gösteri ve etkinliklerle anıldı.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Sivas Katliamı’nın 25. yılında katliamda yaşamını yitirenleri anma çağrısı yaptı. Berlin’de kitlesel yürüyüş, Köln, Stuttgart ve bir çok şehirde anmalar vardı.

Anmada, zaman aşımı nedeniyle 21 yıllık yargı sürecinden sonuç çıkmayan Sivas’da ölümsüzleşenler  için ağıtlar okundu.
Çok sayıda katılımcı ellerinde  yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı.

    

Deutschland Köln - Protest Aleviten (DW/T. Yildirim)Cafer Kaplan

“Acımıza sahip çıkılmasını bekliyoruz”

Cafer Kaplan yaptığı konuşma ve açıklamalarında;

‘Almanya’da yaşayan Alevilerin Sivas Katliamı konusunda özel bir hassasiyetleri olduğunu Almanya’da Solingen’de meydana gelen katliamdan sonra Alman devletinin bu acıya sahip çıktığını, aynı hassasiyeti Türk Hükümeti’nden de beklediklerini” söyledi.

Kaplan, Sivas Katliamı’nın sorumlularının gerekli cezalara çarptırılmamasının Alevi toplumunda hayal kırıklığına neden olduğunu belirterek, “Bu tutum Türkiye’nin bir utancıdır” dedi.

Sivas’da yaşanan katliamın Almanya’daki Alevi örgütlenmesine ivme kazandırdığını ifade eden Kaplan, “Almanya’da Alevi örgütlenmesi 1988’de başladı. Ancak, Sivas Katliamı’ndan sonra yapılan hukuksuzluğu, adaletsizliği gören toplumun örgütlenmenin önemini daha iyi kavradığını” vurguladı.

Madımak müzeye dönüştürülsün

AABF İkinci Başkanı Aziz Aslandemir de Almanca yaptığı konuşmada Sivas katliamının Alevi toplumunda yol açtığı travmayı anlattı, Alevilerin olayın meydana geldiği otelin müzeye dönüştürülmesi talebini yineledi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close