DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Almanya’da işsizlik

Almanya’da emekçiler giderek artan sayılarda ‘iş ve geçim güvencesi’nden yoksunlaşıyorlar.

arbeitagentur

HABER MERKEZİ- Alman İş Ajansı 2,5 milyon emekçinin işsiz olduğunu açıkladı. “Normalin altında” (unterbeschaeftigten) çalışan sayısı ise yaklaşık 3,5 milyon olarak gerçekleşti.

Bu kategorideki kişiler ‘işsiz’lere dahil edilmiyorlar. Ama aslında bu kesim bir nevi ‘gizli işsizler’ ordusunu oluşturuyor.

Çünkü “normalin altında çalışan“ dedikleri kategoride yer alanlar, örneğin, iş bulmaları kolaylaşsın diye iş başvurusu yazma seminerlerine gönderilenler, istatistiklerin yapıldığı günlerde hasta olanlar, saat ücreti 1 euro olan işlere gönderilenler, dil ya da entegrasyon kursuna katılanlar, mesleki gelişim seminerine katılanlardan oluşuyor.

Diğer taraftan, Almanya’da kiralık işçi çalıştıran işyeri sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 30 artmış olduğu düşünüldüğünde, patronlar ihtiyaç duyduğunda işe çağrılma yoksa çağrılmama gibi “esnek çalışma“ biçimlerinin yol açtığı ‘yarı işçi-yarı işsiz’ emekçilerin sayısının arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ve toplamda istatistiklere eksik de olsa yansıyan ‘açık işsizler’e potansiyel ve gizli işsizleri de -en azından yukarıdaki rakamlara göre 2,5 artı 3,5 milyonu- eklediğimizde gerçek işsizlerin sayısının ya da daha doğrusu asgari geçim için gerekli iş ve ücretten yoksun olanların sayısının (geçinebilmek için asıl işine ek olarak ‘mini iş’lerde çalışanların sayısının 2,7 milyon olduğu söyleniyor) çok daha yüksek olduğu söylenebilir.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close