DÜNYAManşet

Almanya’da korona krizinin yarattığı belirsizlik inşaat sektörünü vurdu

Almanya’da ilk çeyrekte gelirler neredeyse yüzde 12 artarken inşaattaki siparişler Mart ayında geriledi

Almanya’da inşaat sektörü, korona krizinde bile yüksek satışlar kaydetmeye devam ediyor. Zeit’ın haberine göre, ilk çeyrekte gelirler yüzde 12 artarken siparişler Mart ayında çöktü.

Federal İstatistik Dairesi, inşaat sektörünün Mart ayında bir önceki yıla oranla yüzde 11,8 daha yüksek gelir elde ettiğini bildirdi. Wiesbaden yetkilileri tarafından yapılan hesaplamalara göre, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 oranında net bir artış kaydedildi. Çalışan sayısı da yüzde 2,2 arttı.

En güçlü büyüme marangozluk ve ahşap mühendisliğinde görüldü. Bu alanlarda ciro bir önceki yıla göre dörtte bir oranında arttı. En düşük büyüme ise hidrolik mühendisliği içeren inşaat mühendisliği sektöründe kaydedildi, ancak burada da yüzde 6,2 oranında artış sağlandı.

Bu iyi gelişmelere rağmen, korona krizinin etkisi inşaat üzerinde de gözlemlendi. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre inşaat sektöründe sipariş alımı, Mart ayında fiyat artışlarına göre ayarlanarak bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde onun üzerinde azaldı.

İnşaat endüstrisi, bina inşaatı yanı sıra yol, demiryolları, kanalizasyon ve su hatlarının montajını da içerir. Federal Büro istatistikleri, en az 20 çalışanı olan şirketleri dikkate almaktadır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close