Manşet

Almanya’da yılın ilk yarısında göçmenlere yönelik 609 saldırı

Polis kayıtlarına göre yılın ilk yarısında göçmenlere yönelik saldırılarda 102 kişinin yaralandığı belirtildi

HABER MERKEZİ– Almanya’da artan ırkçılık göçmenlere yönelik saldırılarda da artışa neden oluyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, polis kayıtlarına göre yılın ilk altı ayında göçmenlere yönelik 609 saldırı gerçekleştiği bildirildi. Neue Osnabrücker Zeitung, Sol Parti’nin soru önergesine hükümetin verdiği yanıta dayandırdığı haberde, “siyasi kaynaklı sağcı suçlar” kategorisinde değerlendirilen suçların hakaretten yaralamaya kadar farklılık gösterdiği belirtildi.

Ayrıca göçmenlerein kaldığı 60 yerleşkeye ve 42 yardım organizasyonuna da saldırılar düzenlendiği aktarıldı. Haberde, bu saldırılar sonucu, aralarında yedi çocuğun da bulunduğu 102 kişinin yaralandığı bilgisi yer aldı.

Habere göre, her dört saldırıdan biri Brandenburg eyaletinde gerçekleşti. Almanya İçişleri Bakanlığı’na göre polis 160 vakada “saldırının hedefini mülteci/iltica başvurusu yapan kişi” olarak sınıflandırdı. Diğer eyaletlerde ise daha az saldırı kaydedildi ve saldırı sayısının Baden-Württemberg eyaletinde 62, Aşağı Saksonya’da 58 ve Saksonya’da ise 56 olduğu ifade edildi.

Sol Parti’nin iç politika sözcüsü Ulla Jelpke Almanya’daki göçmenlerin her gün tehdit altında olduğunu söyleyerek “Devletin görevi bu kişileri korumaktır” dedi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close