Manşet

Almanya’da yüksek kiralara karşı mücadele büyüyor

Fahiş kira zamlarına karşı 6 Nisan günü birçok kentte gösteriler düzenlenecek.

HABER MERKEZİ– Almanya’da yüksek kira zamlarına karşı mücadele büyüyor.

Evrensel’den Yücel Özdemir’in haberine göre, Almanya’da son yıllarda kiralara yapılan fahiş zamlar emekçilerin yaşamını daha da çekilmez hale getiriyor. Değişik araştırmalara göre ülke genelinde çalışanlar aylık maaşlarının yüzde 34’ünü kiraya veriyor. Ancak bu oran kentlere ve semtlere göre değişiyor. Örneğin aynı araştırmalarda başkent Berlin’de çalışanların maaşlarının yüzde 51’i kiraya gidiyor. Evlerin el değiştirmesiyle yapılan tamiratlar ya da birkaç göz boyama düzenlemeyle kiralara fahiş düzeyde şirketler tarafından yapılan zam oranları da çok yüksek. 2010 yılından bu yana büyük kentlerde kiralara yüzde 40 zam yapıldı.

Kira zamları göçü artırıyor

“F+B Mietenbarometer” adlı kurumun araştırmasına göre, 2005 yılından bu yana kiralara ortalama olarak Hamburg’da yüzde 25.5, Berlin’de yüzde 23.2, Münih’te ise yüzde 15.8 zam yapıldı. Hal böyle olunca düşük ücretli işlerde çalışanların fazla olduğu Almanya’da, kazancının büyük bölümünü kiraya ayıran çalışanların ay sonunu getirmesi zorlaşıyor.

Federal Parlamento Konut Politikası Sözcüsü Caren Lay’a göre 2012 ile 2016 arasında büyük şehirlerde ve üniversite şehirlerinde kiralar yüzde 20 ile yüzde 30 arasında arttı. Frankfurt, Münih’ten sonra kira artışında ikinci sırada geliyor. Kiralara yapılan zamlar yoksul ve emekçi insanların şehrin kenar semtlerine hatta dışına, köylere doğru göçünü hızlandırıyor. Zengin ve fakir semtler arasındaki uçurum gittikçe büyüyor. Büyük şehrin olanaklarından ve alt yapısından artık sadece zengin ve orta tabakanın bir kesimi faydalanabiliyor.

Sosyal konutlar özelleştirildi

Lay, Almanya genelinde 5 milyon sosyal konuta ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

Değişik uluslararası spekülatör firmanın kiralardan yüksek kâr elde etmesine karşı bugüne kadar hükümet cephesinde ciddi bir adım atılabilmiş değil. Birçok kent ve eyalette kamu konutlarının özelleştirilmesine hız verildi. 1987’de ülke genelinde 5.5 milyon sosyal konut bulunurken bu miktar günümüzde 1.5 milyona düşmüş durumda. Ve her yıl 100 bin konut, sosyal konut olmaktan çıkarılıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close