Manşet

AP seçimleri: Beklendiği gibi ırkçı partiler güçlendi

Avrupa genelinde geleneksel merkez sağ ve sosyal demokrat partilerin düşüşü sürerken, ırkçı-faşist partiler oylarını artırdı

HABER MERKEZİ– 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sürpriz yaşanmadı. Beklendiği gibi Aveupa’nın çoğu ülkesinde ırkçı-faşist partiler güçlenerek çıktı. Geleneksel büyük partilerin düşüşü sürdü.

Dünya kapitalizminin yapısal bunalımı çok yönlü derinleşirken, bundan bağımsız olmayan Avrupa’da parlamenter zeminde ortaya çıkan bu tablo anlaşılırdır. Geleneksel „sosyal demokrat“ ve sağcı „Hıristiyan demokrat“ partilerin küçülmesinde ifadesini bulan „merkez“deki çöküş, diğer taraftan ırkçı-faşist partilerin güçlenmiş olması, sınıfsal-toplumsal-siyasal uçlardaki birikmenin göstergesi.

Sol adına konuştuğunu iddia eden „Sol“ sosal demokrat partilerin varlık gösterememesi ise, bu konjoktürde işçi ve emekçilerin acil taleplerinin ne denli uzağında bir politik-pratik tutum içerisinde olduklarını gösteriyor.

28 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde gerçekleştirilen 751 sandalyeli AP seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre muhafazakar Avrupa Halk Partisi (EVP) grubu 173, Avrupa Sosyal Demokrat Parti (S&D) 147, Liberaller 102, Yeşiller 71, sağcı Avrupa Muhafazakarları ve Reformcuları (EKR) grubu 58, Milletler ve Özgürlükler Avrupa’sı (ENF) 57, sağ-milliyetçi Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Avrupa’sı (EFDD) grubu 56, Avrupa Solu ve Kuzey Yeşilleri (GUE/NGL) 42 milletvekili kazandı. Diğerleri ise hiçbir gruba üye olmayan partilerden seçilen vekillerden oluştu. Bu sonuca göre EVP 42, S&D grubu 20 milletvekili kaybetti. Liberaller ise geçen döneme göre 35 milletvekili kazandı.

Almanya’da SPD düşüşte, Yeşiller yükselişte

Almanya’da Merkel hükümetinin ortakları oy kaybetti. Başbakan Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU)’nin oy oranı yüzde 30’tan yüzde 28’e düşerken, hükümetin diğer ortağı Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) cephesinde tarihi bir yenilgi yaşandı.

2014’te yüzde 27 oy alan SPD bu kez 15’te kaldı. Yeşiller Partisi ise şaşırtıcı şekilde yüzde 11 oy oranında artış sağlayarak yüzde 21’e çıktı. Böylelikle Alman siyasetinde Yeşiller, yıllardır sosyal demokratların elinde bulunan ikinci büyük siyasi güç koltuğuna da oturmuş oldu. Sol Parti ise yüzde 1,9 oy oranında oy kaybederek yüzde 5,5’e düştü. Sol Parti’nin AP 5 veya 6 sandalye sahip olması bekleniyor. Sol Parti’nin liste başı adayları Özlem Alev Demirel ve Martin Schirdewan’dı.

Fransa’da ‘aşırı sağ’ birinci oldu

Fransa’da „aşırı sağcı“ Marine Le Pen’in başını çektiği Rassemblement National (RN) partisi yüzde 24 oy alarak birinci, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi ise yüzde 22,5 ile ikinci oldu. Yeşiller Partisi, Fransa’da yüzde 13 oy alarak büyük bir çıkış yaptı ve üçüncü oldu. Jean-Luc Melenchon’un liderliğini yaptığı sol sosyal demokrat “Boyun Eğmeyen Fransa” ve sosyal demokrat Sosyalist Parti (PS) yüzde 6,6 oy aldılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close