DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin: İşçilerin protestosu ’emeklilik reformu’ görüşmelerini durdurdu

Buenos Aires’te binlerce işçi tasarının Senato’da görüşüldüğü saatlerde sokağa çıktı, oturum kesildi

HABER MERKEZİ– Arjantin’da Macri ve hükümetinin emekçilere dayattığı “vergi ve emeklilik reformu” tasarısının Senato’da görüşülmeye başlanması işçileri öfkelendirdi.

arjantin proteto 1

Bu dayatmaya tepki gösteren sendikalar ve işçiler Buenos Aires’te Senato binasına yürümek istediler. Polisin plastik mermilerle ve biber gazıyla saldırması karşısında çöp konteynerleriyle barikat kuran protestocular polisle çatıştı.

arjantin protesto 2

arjantin protesto 3

Bunun üzerine Senato’daki oturum kesildi, hükümet geri adım sinyali verdi.

Arjantin hükümetinin iş kanununda değişikliklikleri de içeren yeni vergi ve emeklilikle ilgili düzenlemelerine karşı iki hafta önce kamu emekçileri greve çıkmış, yüzbinler sokaklara akmıştı.

Hükümet tarafından önerilen yasa değişikliklerinde, kurumlar vergisinin kesilmesi (yani şirketlerin yükünün hafifletilmesi), kıdem tazminatlarının azaltılması, fazla mesai ücretlerinin gasp edilmesi, emeklilik haklarının budanması gibi düzenlemeler var.

Nitekim Macri ve hükümeti düşünülen yasa değişikliklerini açıklarken hedeflenenin “yabancı yatırımcıları çekmek için iş gücü maliyetlerini düşürmek” olduğundan bahsetmişti!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close