DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin: Onbinler ‘ekmek ve iş için’ sokağa çıktı

Emekçiler hükümetin işçi düşmanı ekonomi politikalarını protesto ediyor

HABER MERKEZİ– Arjantin’de halk, Macri ve hükümetinin neoliberal saldırılarına karşı bir kez daha sokağa çıktı.

Devlet Başkanı Macri’nin, geçtiğimiz günlerde “Bazı temel tüketim mallarında yapılan zamlarda indirime gidilmesi” yönündeki kararını veto etmesinin ardından, ülkenin bir çok şehrinde günlerdir protesto gösterileri yapılıyordu.

Değişik şehirlerden gelerek bugün Buenos Aires’te buluşan onbinlerce emekçi, aynı zamanda hükümetin “kriz”i bahane göstererek İMF (Uluslarası Para Fonu) ile “Birlikte çalışacağız” kararını protesto ettiler. Devlet Başkanlığı Sarayı’nın önündeki “Mayıs Meydanı” Plaza De Mayo’da sonlandırılan yürüyüş “Federal Yürüyüş” adı altında 4 gündür düzenlenen protesto gösterilerinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Eyleme “Plaza De Mayo Anneleri” de katılım gösterdi.

Sendikaların ve çok sayıda kitle örgütünün çağrısıyla sokağa çıkan protestocular “yoksullar için gıda” “kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi” “yüksek tüketici fiyatlarına son verilmesi” taleplerini dile getirdiler.

Enflasyon oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Arjantin’de halk zamlardan bıkmış durumda. Krizi bahane gösteren hükümetin “İMF’den yardım alma” kararı yaygın eleştiri konusu. Zira emekçiler, kendilerine büyük bit yıkım getiren 2001 krizinini yaşanmasında haklı olarak başta İMF’yi sorumlu tutuyor.

plaza de mayo mitingplaza de mayo yürüyüş

arjantin protesto

buenos aires protesto

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close