DÜNYAManşetVideo

Arjantin’de G20 protestolarla karşılanıyor

Arjantin halkının, G20 zirvesi boyunca Buenos Aires’i terkedin diyen hükümete yanıtı:Siz gitmeden bitmez bu kavga!

HABER MERKEZİ– Arjantin’de bugün başlayan G20 Zirvesi öncesinde Buenos Aires’te günlerdir protesto gösterileri düzenleniyor.

Hükümetin, IMF dayatmalarıyla birleşik yoğunlaştırdığı neoliberal politikalara öfkeli olan halk, Salı gününden beri Buenos Aires sokaklarını dolduruyor.

Salı günü sendikalar, Plaza De Mayo Anneleri, öğrenci örgütleri, sokak hareketleri ve neoliberalizm karşıtı diğer grupların katılımıyla 50 bin protestocu ellerinde flamalarla Buenos Aires’in Don Leon Kolbowski Stadyumu’nu doldurdu.

Çarşamba günü başkentin en bilinen caddesi 9 Haziran’ı trafiğe kapatılarak Devlet Başkanı Macri’nin bütçe kesintileri ve diğer kemer sıkma politikaları protesto edildi.

arjantin g20 protestosu

Perşembe günü de sokağa çıkan Buenos Airesliler, Macri hükümetinin yanı sıra IMF ve ABD başta olmak üzere emperyalistlere karşı tepkilerin dile getirdiler.

‘Şehri terkedin’ tehdidine yanıt: Siz gitmeden bitmez bu kavga!

Zirvenin yapılacağı Cuma ve Cumartesi günü Buenos Aires’te marketler, hükümet kurumları ve bankalar kapalı olacak.

Öte yandan zirveye ev sahipliği yapan hükümet protestocuları tehdit etti. Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, başkentin sakinlerine “Tavsiyemiz uzun hafta sonunu fırsat bilip kenti terk etmeniz. Perşembe günü iş çıkışı kenti terk edin, çünkü sizi çok sınayacak bir ortam olacak. Şiddetin baş göstermesi halinde derhâl çok güçlü kararlar alacağız ve çok güçlü güvenlik önlemleri yürürlüğe koyacağız.” dedi.

Tehditlere papuç bırakmayan protestocular ise, haftasonu da sokakta olacaklarının mesajını verdiler: Siz gitmeden bitmez bu kavga!

Hamburg sendromu

Macri ve hükümetinin talebi üzerine Arjantin Emniyeti Buenos Aires’te 22 bin polis görevlendirdi.

Buenos Aires polisinin, G20 zirvesinin geçen yılki evsahibi olan Almanya’nın Hamburg kentinin savaş alanına dönmesinin „Buenos Aires’te tekerrür etmesini önlemeye çalışacağı“ belirtildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close