DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Arnavutluk: Petrol işçileri bakanlığa yürüdü

Rafineri işçileri toplam 15 aylık ödenmemiş ücretleri talep etmek için Enerji Bakanlığına yürüdü

HABER MERKEZİ– Arnavutluk’ta petrol işçileri faaliyetleri durdurulmuş rafineride çalıştıkları son iki ayın ve son yıllarda ödenmemiş 13 ayın ücretlerini talep etmek için protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.

İki rafineriden birinin bulunduğu Fier şehrinden Tiran’a kadar 100 kilometre yürüyen yüzlerce işçi Enerji Baanılığına gelerek öfkelerini dile getirdiler. Yerel basının aktardığına göre, Enerji Bakanı Damian Gjiknuri işçi temsilcileriyle görüşme yapmayı kabul etti.

“Ekmek istiyoruz!” “Hakkımızı istiyoruz!” şeklinde tepkilerini dile getiren işçiler ücretleri ödenene kadar Tiran’ı terk etmeyeceklerini bildirdiler.

Arnavutluk, ülkenin güneyinde bulunan Ballshi ve Fieri kasabalarında iki rafineriye sahipken, 2008 yılında özelleştirilmesinden bu yana “mali kriz”ler yaşıyor.

Rafineriyi işleten şirket IRTC patronu ise basına verdiği demeçte “ham petrol alamadıklarını” gerekçe göstererek kendini savunmaya kalkıştı! Ülkedeki en büyük ham petrol şirketi olan Bankers Petroleum’un “rafinerilere ham petrol sevkıyatını durdurmasıyla mevcut krizin başladığını” ekledi.

Öte yandan, Bankers Petroleum bir basın açıklamasıyla IRTC’nin “arz için ödeme yapma garantisi veremediğini” iddia etti.

Kapitalistler arasındaki kriz ve azami karların garanti altına alınması konusunda birbirleriyle didişmelerinin faturası ise işçilere kesilmek isteniyor.

Ballshi rafinerisinde kentin 7.600 sakininden yaklaşık 1.000 kişi istihdam ediliyor. Ücretlerin ödenmiyor oluşu tüm nüfusu etkiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close