İŞÇİ SINIFIManşet

Avrupa’da Amazon işçileri: Biz robot değiliz!

İşçiler ağır çalışma koşullarını, sendika karşıtı uygulamaları ve düşük ücetleri protesto etmek için greve gitti

HABER MERKEZİ– Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yakalşık 3 bin Amazon işçisi “Blacj Friday” adlı indirim kampanyası döneminde greve çıktı.

“Biz robot değiliz” diyen işçiler, ağır çalışma koşullarına, sendika karşıtı uygulamalara ve düşük ücetlere karşı çıkıyorlar.

Greve, İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya’daki Amazon çalışanları katıldı.

Alman bir Amazon çalışanı ve sendika üyesi Andreja Schmidtkunz, bazı işçilerin şirkete katıldıktan sonra birden fazla ameliyat geçirdiğini belirtti. Schmidtkunz şunları ekledi: “Şirkete sağlıklı bir şekilde başlıyorsunuz ve onu kırık bir insan olarak bırakıyorsunuz.”

Amazon işçilerini temsil eden sendikalar arasında ittifaklar kurmaya çalışan uluslararası bir kuruluş olan UNI Global Union sendikasının yöneticileri, Avrupa’da 2 bin 600 işçinin grevde olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, İspanya’nın en büyük sendikalarından „İşçi Komisyonları Konfederasyonu“ CCOO ve Genel İşçi Konfederasyonu“ CGT, yılbaşı öncesine denk gelen „Black Friday“ gibi indirim kampanyaları ve yoğun alışveriş günlerinde (23 ve 24 Kasım, 7, 9, 15 ve 30 Aralık, 3 ve 4 Ocak) greve çıkılacağını duyurmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close