İŞÇİ SINIFIManşet

Avrupa’da etkinlik:Tutuklu havalimanı işçileriyle dayanışmayı büyütelim!

İnşaat-İş Avrupa temsilciliği, tutuklu işçilerle dayanışmayı büyütmek için Almanya’da etkinlikler düzenliyor

İnşaat sektöründeki kölece çalışma koşullarını gündemleştirmekle kalmayıp ülkede ve dünyada işçi sınıfının yankılanan sesi olmuş 3. Havalimanı isyanı patladığından bu yana, devletin ve AKP iktidarının desteğini arkasına alan İGA patronlarının saldırıları sonucu toplam 35 işçi tutuklandı.

Direnişin başladığı günlerde şantiyeye yapılan jandarmaya saldırısında içlerinde 4 İnşaat İş yöneticisinin de olduğu yüzlerce işçi gözaltına alındı, 24 işçi tutuklandı.

İlerleyen günlerde sürek avı devam etti; aralarında Dev Yapı İş yöneticisinin de olduğu -şu ana kadar- toplam 11 işçi daha tutuklanarak cezaevine konuldu.

Direnişin sesi Avrupa’da

Diğer yanda, tepkisi ve öfkesi dinmeyen inşaat işçilerinin haklı ve insani talepleri gündemde kalmaya devam ediyor; İnşaat İş ve sektörde örgütlü sendikalar, diğer sendikalar ve ilerici güçlerle birlikte dayanışmayı büyütecek çalışmalar yürütüyorlar.

İnşaat İş Avrupa temsilciliği bu çerçevede Almanya’da dayanışma kampanya başlattı. Bunun bir parçası olarak, Yaşanacak Dünya ve Alınteri-Avrupa’nın kolaylaştırıcılığında, 20 Ekim Cumartesi günü Köln kentinde Alman DGB sendikası binasında bir etkinlik düzenleniyor.

DGB çatısı altındaki (aynı zamanda inşaat işçilerinin örgütlü olduğu) IG BAU sendikasının Köln-Bonn şube başkanı Mehmet Perişan’ın da konuşmacı olarak katılacağı etkinliğe, İnşaat İş temsilcisi ve sendika avukatı konuk olacak. Havalimanı işçisinin patlayan isyanının nedenleri ve sonuçları, işçiler üzerindeki baskılar konuşulacak. Direnişin öne sürdüğü haklı taleplerin karşılanması ve tutuklu işçilerin bir an önce serbest bırakılması için gerekli olan dayanışmanın nasıl örülebileceği konusu ele alınacak.

Etkinlik hakkında bilgi almak ya da İşçilerle dayanışma konusunda katkı ve destek sunmak için irtibat telefonu: 01622684326

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close