DÜNYAManşet

Avrupa’nın kalbi bugün de Efrin’le attı

Efrin’de savaşın kritik bir aşamaya ulaşması, bu gün gün boyu kent merkezinin bombalanması üzerine Avrupa sokakları eş zamanlı bir kez daha hareketlendi.

Eylemlerdeki kararlılık, Avrupa devletlerini sokağa yansıyan biçimiyle polisini de rahatsz etmeye başladı. Saldırılar ve provakasyonlar ard arda gelmeye başladı.

defend afrin 1

Köln kenti tarihi Dom kilisesi önünün sürekli eylem yeri haline gelmesi Alman polisinin tahammülsüzlüğünü artıran gelişmelerden sadece birisi. Bu gün yapılan eylemde tek başına bir Türk faşistinin Türk bayrağı açmaya çalışması ve hak ettiği yanıtı eylemcilerden almasını bahane eden polis, kitlenin etrafını sardı. Eylemin bitirilmesini istedi.

defend afrin 2

Bunun üzerine oturma eylemine başlayan ve alanı terk etmeyen eylemcilerin mikrofonuna el koydu ve YPG bayraklarının kaldırılmasını istedi. Polisin başka bir gerekçesi ise “Kitlenin çok ateşli olmasıymış”

Türk faşist devletinin çocuk kadın demeksizin katledilmesine duyulan öfke, Alman polisinin tavrına tepki ile birleşince sloganlar daha gür ve kararlı atılmaya başlandı.

İki saat süren eylem daha sonra eylemciler tarafından bitirildi.

 

 

Etiketler
Daha fazlası
Close