DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Avustralya’da sendikalardan ‘Change The Rules’ eylemleri

Sendikalar ‘güvenceli çalışma’ ve ‘yaşanabilir ücret’ talepleriyle ülke çapında bir dizi protesto gösterileri düzenliyor

HABER MERKEZİ– Avustralya’da, son dönemde sınıf mücadelesi görece sert çizgiler de kazanarak yükseliyor.

Tekelci sermayenin ve hükümetinin neoliberal saldırıları karşısında kendi taleplerine giderek daha fazla sahip çıkan işçi ve emekçiler, geçmişte elde edilmiş diğer kazanımların yanı sıra sendikal ve sosyal haklarını korumak için mücadeleyi yükseltiyorlar.

Son dönemde artan ‘sendikasızlaştırma’ ‘toplu işten çıkarmalar’ ‘ücretlerin düşürülmesi’ saldırılarına karşı sendikalar „Change The Rules“ mottosu altında bir dizi sokak eylemleri yapmayı planlıyor.

„Güvenceli çalışma“ ve „Yaşanabilir ücretler“ temel talepleri etrafında yapılacak eylemlerin startı dün Melbourne’de -ülkenin her yanından gelen 2 bin kadar delegenin katılımıyla- gerçekleştirilen buluşmada verildi.

Australianunions.org’un aktardığına göre, yapılan konuşmalarda „Son yıllarda patronların saldırıları sonucunda hak kayıplarımız oldu. Şimdi onları geri almak için harekete geçme vakti. Süreci tersine çevirip kuralları değiştirmenin vakti“ vurguları öne çıktı.

Toplantıda, geçtiğimiz aylarda işçi kıyımı gerçekleştiren, bu şekilde sendikalı işçileri atıp yerine yüzde 30’lara varan oranlarda daha düşük ücretlerle çalıştırmak üzere işçi alımları yapan Exxon Mobil tekelci şirketi yine prtoestoların hedefi oldu.

Exxon Mobil, Gippsland’daki Bass Strait sahasında petrol ve gaz tesislerinde yüzlerce sendikalı işçiyi çıkarmıştı.

Sendikaların, 18 Mayıs’a kadar bir dizi eylem içeren bir planlama yaptığı bildiriliyor.

Dün Melbourne’da yapılan toplantının ardından yürüyüş gerçekleştirildi. Bir sonraki kitlesel sokak gösterileri çeşitli şehirlerde 29 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close