DÜNYAGENÇLİKManşet

Bangaldeş’te öğrenci protestoları

Hükümetin kamu hizmetlerine “ayrımcı kota” uygulamasına karşı Pazar akşamı başlayan protestolar devam ediyor

HABER MERKEZİ– Bangladeş genelinde öğrenciler sokaklara çıkarak, hükümetin kamu hizmetlerine “ayrımcı kota” uygulamasına karşı protesto eylemleri düzenliyorlar.

Pazar akşamı Başkent Dakka Üniversitesinde başlayan protestolarda şiddetli çatışmalar yaşanmış, 100 dolayında öğrenci yaralanmıştı.

bangaldeş öğrenci eylemleri

Öğrenciler hükümetin eğitimde kamu fonksiyonlarına kota koymasını protesto diyor. Bu eylemler, on yıldır iktidarda olan Başbakan Şehy Hasina dönemindeki en büyük protestolardan biri.

Eylemler, hükümetin kamu alanındaki iş birimlerinin yarısını 1971 bağımsızlık savaşında yer alanların aileleri ve dezavantajlı azınlıklara ayırma kararı ardından gelişti. Bu karar çok sayıda diplomalı öğrencinin işsiz kalmasına neden oluyor.

Yahoo.com’un aktardığına göre, eylemlere öncülük eden isimlerden biri olan Hasan El Mamun, “Bu kota ayrımcıdır. Kota sistemi nedeniyle kamu görevlerinin yüzde 56’sı, ülke nüfusunun yüzde 5’ine ayrılıyor. İnsanların yüze 95’inin kalan yüzde 44 için mücadele etmesi gerekiyor” diye tepki gösterdi.

Dakka üniversitesinde öğrencilerin başlattığı eylem, ülkedeki diğer üniversitelere de yayıldı. Binlerce öğrenci dersleri boykot etti. Organizatörler, eylemlere onbinlerce kişinin katıldığını söylüyor.

„Bağımsızlık savaşı“nda hayatını kaybedenlerden birinin kızı olan Şeyh Hasina Vecid, kota kararının gözden geçirilmesi talebini reddetti.

Buna karşın öğrenciler eylemlere devam etmekte kararlı görünüyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close