DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Bangalore’de kitlesel yürüyüşler

Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore’de iki gün üst üste kitlesel yürüyüşler gerçekleştirildi

bangalore protesto1

HABER MERKEZİ– Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore’de bugün ve önceki gün binlerce kişinin katıldığı ptoresto yürüyüşleri yapıldı.

Bugün yapılan yürüyüşte asgari ücretin 18 bin Rs (yaklaşık 281 dolar ediyor) olarak belirlenip tüm düşük ücretlilere uygulanması talebi dillendirildi. Yürüyüşe binlerce emekçi katıldı. Ülkedeki ortalama ücretler 18 bin Rs’nin çok altında seyrediyor. Ve bu talep ülke genelinde emekçilerin ortak talebi haline gelmiş durumda.

Katledilen kadın gazeteci için kitlesel yürüyüş yapıldı

bangalore protesto2

Bangalore halkı gazeteci Gauri Lankesh’in öldürülmesi protesto etmek için için Salı günü büyük yürüyüşe çıktı. Binlerce öğrenci, aktivist ve gazeteci yürüyüşe katıldı.

Ellerinde “ben Gauri’im” dövizleri taşıyan kalabalıkta öfke hakimdi.

Hindistan’da tanınmış gazeteci ve insan hakları savunucusu, Gauri Lankesh 5 Eylül’de Bangalore’deki evinin önünde vurularak katledilmişti.

öldürülen gazeteci

Polis, 50 yaşlarında olan Lankesh’in, üç saldırgan tarafından evine girerken vurulduğunu ve kısa süre sonra öldüğünü açıklamıştı.

Lunkesh, devletin Hindu milliyetçi örgütlerine karşı eleştirel tavrıyla tanınan bir gazeteciydi. Geçen yıl Bharatiya Janata’nın hırsızlık partisine mensup kişileri suçlayan bir yazısı nedeniyle hakaret suçundan mahkum edildi. Karara itiraz ediyordu.

Suikastla ilgili şu ana kadar herhangi bir tutuklama ya da gözaltı yapılmadı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close