DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Berlin: Siemens işçileri patronları uyardı

İşçi kyımı hazırlığına karşı 2 bin Siemens işçisi Berlin’de gösteri yaptı

HABER MERKEZİ– Siemens patronlarının geçen hafta açıkladıkları toplu işten atma saldırısına karşı işçiler Berlin’de yine sokağa çıktı.

siemens protesto

Sabah saatlerinde Spandau’da bulunan Siemens dinamo işletmesi önünde toplanmaya başlayan işçiler daha sonra araba konvoyu oluşturarak Neukölln ilçesinde bulunan ve temsilciler toplantısının yapıldığı otelin önüne geldiler. Otelin önünde 2 bin emekçi toplandı.

Saatlerce burada bekleyen kitleye konuşan IG Metall Berlin Şube Başkanı Klaus Abel “Taş devri kapitalizmi asosyaldir. Kendimizi savunacağız, öfkemizi ifade edeceğiz ve birlikte mücadele edeceğiz” dedi. Sendika önceki gün “son çare olarak grev” yapılacağını açıklamıştı.

SPD Genel Başkanı Martin Schulz, Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger ve her iki partiden milletvekilkkeri de eyleme katılarak destek verdi.

Siemens dünya çapında yaklaşık 7 bin işçiyi atacağını açıklamıştı. Bunların yarısı Almanya’daki fabrikalardan çıkarılacak. Leipzig ve Görlitz’deki fabrikalar ise tamamen kapatılacak ve 920 işten atılacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close