DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Birleşik Krallık: Eğitimcilerin grevi patronları masaya oturmaya zorladı

Başta İngiltere’de olmak üzere 61 üniversitede grev devam ederken patronlar örgütü bugün masaya oturmayı kabul etti

HABER MERKEZİ– Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da 61 üniversitede grev devam ederken, patronlar örgütü masaya oturmayı kabul etmek zorunda kaldı. Görüşmeler bugün başlıyor.

Akademisyenlerin, eğitim emekçilerinin, üniversitede çalışan diğer işçilerin 28 Şubat’ta başlattıkları ve 4 haftaya yayılan grev bugün ve yarın da devam ediyor. Eğer bugün başlayan görüşmeler dizisinden sonuç alınamazsa son haftada (12-16 Mart arasında) 5 günlük grevle yola devam edilecek.

Tarihi grev dalgası emeklilikte planlanan kesintilere karşı başladı

Emeklilik yasasında yapılmak istenen değişiklikle, akademisyenler, eğitmenler ve üniversitelerde çalışan işçiler, emekli olduktan sonra yıllık ortalama 10 bin sterlinlik bir kesintiye uğrayacaklar.

Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da on binlerce akademisyen ve üniversite emekçisi, emeklilik haklarına dönük bu saldırıyı püskürtmek için ilk etapta 4 haftaya yayılan toplam 14 günlük grev planladılar. Grev günlerinde yürüyüşler ve protesto gösterileri düzenlediler. 1 Mart’ta binlerce eğitimci Londra’da Parlamento binasına yürüdüler.

Grevciler, öğrencilerden ve Avrupa’daki meslekdaşlarından büyük destek görüyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close