DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Bisiklet yasağı bardağı taşırdı; 8 bin işçi iş bıraktı

Vietnam’da Amerikan firmasına çalışan ayakkabı fabrikası patronu “bisiklet yasağı” getirince işçiler eylem yaptı

vietnam grev

HABER MERKEZİ– Geçtiğimiz ay, bir tekstil fabrikasında 6 bin işçinin 5 gün boyunca yaptıkları fiili grevle taleplerinin çoğunluğunu kazandığı Vietnam’ın Thanh Hoa bölgesinde bu kez de bir ayakkabı fabrikasında 8 bin işçi yarım günlük fiili grev ve blokaj eylemi yaptı.

Amerikan firması “Tom’s Shoes”’ (Tom’un ayakkabıları)’na üretim yapan “Vietnam Venüs” fabrikası patronu “bisikletlerini fabrikanın içine park etmesini” yasaklayınca işçiler isyan etti. Sabah saatlerinde fabrikaya gelen işçiler bisikletlerini kapıdan içeriye sokamadıklarını görünce iş başı yapmayıp dışarıya çıktılar. Ve öğle yemeğine kadar malların giriş çıkışının yapıldığı kapının önünde blokaj eylemi yaparak yolu kestiler.

Son derece düşük ücretlerle gecenin 11’ne kadar çalıştırılan ve bu ağır çalışma koşullarından dolayı öfke biriktirmiş işçilerin isyan etmesinde bisiklet yasağı böylece bardağı taşırmış oldu.

Çünkü, bisikletlerini fabrika bahçesine sokamayan işçiler dışarıda “ücretli park yerleri”ni kullanmak durumunda kalacaklar.

Patronun bu fiili eylemden sonra nasıl bir tutum alacağı konusunda henüz bir netlik yok. Öte yandan, “Tom’un ayakkabıları” firmasının reklamlarda kullandığı slogan “ilginç” bir o kadar da burjuvazinin sınıf karakterini ele veriyor: Satın aldığınız her ürün için Tom, ihtiyacı olan bir kişiye yardım edecektir!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close