DÜNYA

Bölge çapında savaşa doğru

Ortadoğu’da yürüyen vekalet savaşlarında perde arkasındaki güçlerin doğrudan askeri saldırılarının sıklaşması varolan ‘bölge çapında savaş tehlikesi’ni büyüttü.

ortadoğu savaşı

YAŞANACAK DÜNYA– Katar krizinden bu yana yeni boyutlar kazanıp iyice derinleşen bölgesel kaos ortamında, son 2-3 gündür gelen karşılıklı askeri hamle ve tehditler bölgesel çapta topyekün savaş olasılığını büyütmüş durumda.

Başta Suriye ve Yemen olmak üzere sürdürülen kirli savaşlar bir yandan coğrafyaların adım adım bölüşülmesi şeklinde ilerlerken, bir yandan da her noktada savaşı kızıştırıp karşılıklı askeri-siyasi-diplomatik hamlelerin sertleşip üstüste binmesini beraberinde getiriyor. Bu da genel süreci bölgesel çapta topyekün bir savaşın tetiklenmesi eşiğine getiriyor.

Şu son birkaç günde olup bitenler bunu gösteriyor. Koalisyon güçlerinin desteğinde QSD’nin Rakka operasyonunun ciddi bir aşamaya gelmesiyle ona paralel olarak ABD’nin Irak ve Suriye sınırına boylu boyunca askersel bakımdan yerleşmeye yönelmesi, beri yandan Rusya destekli Suriye ordusunun bunu önlemek adına Rakka’ya doğru ilerleme çabasına girmesi; Suriye ordusunun QSD mevzilerine saldımasının ardından Suriye ordusuna ait savaş uçağının ABD tarafından düşürülmesi savaş ortamını iyice gerdi.

Hemen arkasından İran’ın hamlesi geldi. İran IŞİD’e misilleme adı altında Suriye’ye füze atışı yaptı. Rusya „Fırat’ın batısında uçan her şeyi düşüreceğiz“ şeklinde ABD’yi uyardı. Son olarak Yemen „Yemen ordusu kuvvetleri ve halk güçlerinin bundan sonra Arabistan topraklarını hedef alacaklarını“ duyurdu.

Bütün bunlar daha bölge halkları açısından daha büyük yıkımlara yol açacak şekilde savaşın üst bir aşamaya sıçramasının eşiğine gelindiğine işarettir.

Bölge halkları açısından, emperyalizmin oradan kovulmadan savaşın son bulmayacağı bilinciyle davranmak dışında lehte bir seçenek yoktur!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close