DÜNYA

Boyun sunma yeterli görülmedi; daha fazlasını istiyorlar

Yunanistan, emperyalistlerle „yeni kredi diliminin serbest bırakılması“ konusunda hala anlaşma sağlayamadı.

YAŞANACAK DÜNYA– Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin maliye bakanları Yunanistan’ın „kurtarma programı“nı görüşmek üzere “Euro Grubu Toplantısı” için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Grubun Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem yaklaşık 8 saat süren görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.Dijsselbloem, „bakanların borç sürdürülebilirliği konusunu derinlemesine tartıştıklarını, bir anlaşmaya varılmasına yakın“ olduklarını söyledi.

Yeni müzakerelerin Haziran ayı ortasında yapılacak bir sonraki Eurogroupe toplantısına ertelenmesine karar verildi.

Yunanistan’ın Temmuz ayına kadar geri ödemesi gereken 6 milyar euro borca karşılık 4,9 milyar euroluk bir „tasarruf paketi“ geçtiğimiz cuma günü parlamentodan geçmişti. Yüzbinlerce emekçinin sokağa çıkmasına ve parlamentoya yürümesine yol açan paketle emeklilik maaşlarının 2019’dan itibaren yüzde 18 azaltılması, 2020’den itibaren ise 5 bin 700 euronun üzerindeki gelirlerin vergilendirilmesi planlanıyor. Vergi alt sınırı halen 8 bin 636 euro.

SYRZA hükümetinin geniş kapsamlı yıkım paketini halkın muhalefetine rağmen parlamentodan geçirtmesi dahi emperyalistler nezdinde yeterli görülmüyor. Yunanistan’ı adeta süründüre süründüre yıkıp kanını emmek istiyorlar.

Emperyalistlere bir kez boyun sunulduğunda onlar daha fazlasını isterler. Gelinen noktada AB emperyalizmi Yunanistan hükümetinden toplumsal yıkım saldırısında daha kararlı olmasını ve ona muhalefet edenlere karşı daha bastırıcı ve acımasız olmasını istiyor.

Emperyalizmin tüm toplumsal yaşamı çökertecek dayatmalarını ancak ve ancak SYRZA’nın saldırdığı Yunanistan işçi ve emekçilerinin mücadeleleri durdurabilir. Ülkeyi büyük bir yıkımdan ancak işçi sınıfının devrimsel mücadelesi kurtarabilir.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close