DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya: Grevler istifa getirdi

Kamyoncuların ve petrol işçilerinin grevlerinin ardından petrol tekeli Petrobas’ın CEO’su istifa etti

HABER MERKEZİ– Brezilya’da dizel yakıta yapılan zamları protesto etmek için kamyon sürücülerinin ve petrol işçilerinin yaptıkları grevlerin ardından devlete bağlı petrol tekeli Petrobras’ın üst yöneticisi (CEO) istifa etti.

Yüksek dizel yakıt fiyatlarını protesto etmek için 10 gün boyunca grev yapan kamyon sürücüleri, kapattıkları yollardan araçlarını çekerek grevi sonlandırdı. Kamyon sürücülerine destek olmak ve şirketin özelleştirilmesi planlarını protesto etmek için greve başlayan petrol işçileri de grevi sonlandırdıklarını duyurdu.

“Yüksek Mahkeme” grevin “yasa dışı” olduğunu belirtmiş ve işçilere para cezaları verilmişti.

Görevinden istifa ettiğini duyuran Petrobras’ın Üst Yöneticisi Pedro Parente ise, “hükümetin petrol fiyatları konusunda izleyeceği politikada ilerlemesine yardımcı olamayacağını düşünmesinden dolayı” istifa kararı aldığını açıkladı.

Ülkede yakıt ve gıda kıtlığına neden olan kamyoncular grevinin, başladığı 21 Mayıs’tan bu yana yaklaşık 3 milyar dolar „zarar“a yol açtığı belirtiliyor

Petrobras’ın, 23 Mayıs’ta dizel yakıt fiyatlarında 15 günlüğüne yüzde 10 indirim yaptığını açıklamasına rağmen kamyoncular, bunun bir anlaşmayı temsil etmediğini belirterek grevi sonlandırmamıştı.

Ülkede dizel yakıt fiyatlarına 2016 yılından bu yana yaklaşık iki kat zam geldi.

BBC’nin aktardığına göre, istifa haberinden sonra Petrobas’ın hisse fiyatları yüzde 20 düştü.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close