DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Bridgend Ford’da işçi ‘grev’ dedi

Sendika, Bridgend’deki Ford fabrikası işçilerinin yüzde 52’sinin grev lehine oy kullandığını açıkladı

bridgend-fordHABER MERKEZİ– İngiltere’nin Galler bölgesinde Bridgend’de kurulu Ford fabrikası işçileri, 1.000’in üzerinde işçinin atılması tehlikesine karşı grev eylemini oyladı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan oylamanın sonucu sendika tarafından resmileştirildi. Buna göre işçilerin yüzde 52’si grev dedi. Ustabaşıların ve mühendislerin grev aleyhine oy kullandığı gelen haberler arasında.

İşçilerin kararı üzerine Plaid Cymru Gölge Para ve Ekonomi Bakanı Adam Price Kabine Sekreteri:

“Bu, önümüzdeki aylarda başarısız olan Galya Hükümeti’nin bir başka örneğidir; bu durumda aylar boyu yaklaşan bir kriz.

Şu an itibariyle sendika, grev kararı alınmış olmasının da ‘rahatlığıyla’ patronları “sorunları çözmek üzere” görüşmeye davet etti.

Amerikan otomobil devi, geçtiğimiz Eylül ayında, daha önce planlanmış 181 milyon sterlinlik yatırımın 100 milyona düşürüleceğini ve Bridgend’de üretilen yeni jenerasyon benzinli motor (Dragon) üretiminin yarı yarıya azaltılacağını açıklamıştı. Bu ise 1.160 işçinin kapı önüne koyulacağı anlamına geliyor.

Diğer taraftan Galler hükümeti grevi engellemek için canla başla çalışıyor. Ford patronlarından ricalarda bulunuyor. Ekonomi sekreteri geçtiğimiz günlerde Köln’deki Ford Avrupa Merkezi’ne ziyarette bulunmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close