DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Buenos Aires: Yüz binlerce emekçi sokakta

Emekçiler, hükümetin neoliberal kesintiler ve işçi kıyımına karşı grevler ve protestolar düzenliyorlar

HABER MERKEZİ– Arjantin’de Macri ve hükümetinin “tasarruf” kılıfı altında işçi ve emekçilere yönelik neoliberal saldırıları sürüyor.

İşçi ve emekçiler ise saldırılara karşı grevler ve eylemler örgütlüyorlar. Bugün Buenos Aires’te yüz binlerce emekçi sokaklarda.

Arjantin’in büyük işçi sendikaları, toplumsal hareketler ve insan hakları grupları, Mauricio Macri ve hükümetinin neoliberal ekonomi politikaları, işten çıkarmalar, son “emeklilik reformu” ve planlanan diğer “emek reformları”na karşı 15 Şubat’ta başlayan bir dizi grev ve eylemler örgütlediler.

Genel İşçi Konfederasyonu (3 milyon üye) ve Arjantin Merkez İşçi Sendikası (1.5 milyon üye) ve Kamu Emekçileri Sendikası (yaklaşık 250.000 üye) de dahil olmak üzere çeşitli gruplar öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başladılar.

Yaklaşık 200 bin üyesi bulunan taşımacılık sektöründe çalışan işçilerin sendikası da eylemlerde yer alıyor.

Bankacılık sektöründeki işçiler de mücadeleye katılmış durumda. Pazartesi günü başlayan 48 saat süren grev gerçekleştirdiler. Emekçiler, patronların, hükümetin desteğiyle ücretlerde yüzde 9’luk artışı dayatmasına karşı çıkıyorlar. Ve yüzde 20 civarında olan enflasyon oranı karşısında en az bu oranda ücret artışı yapılmasını talep ediyorlar.

arjantin protest

İşçi kıyımlarına karşı emekçiler öfkeli

Kamu emekçileri sendikası ATE’nin verilerine göre, öncekiler bir yana, son iki ayda hükümet yaklaşık binlerce kamu çalışanını işten attı. Sadece Ocak ayında 4 bin kamu emekçisinin işine son verildi.
Devlet dairelerinde, belediyelerde çalışan emekçilerin yanı sıra, bankacılık, telekominikasyon, sağlık, eğitim, madencilik, taşımacılık ve daha bir dizi sektörden emekçiler protestolara dahil oluyorlar.

Bu çerçevede geçtiğimizi Perşembe günü de kamu emekçileri greve çıktı. Aynı gün, Buenos Aires’te toplanan on binlerce emekçi yürüyüş gerçekleştirdi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close