DÜNYAManşet

Bulgaristan’da halk yine sokaktaydı

Yoksunluğa, yoksulluğa, zamlara karşı haftalardır süren prtoestolarda en az 30 şehirde halk yine sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Bulgaristan’da dün (Pazar günü), en az 30 şehirde halk meydanlara inerek artan vergileri ve hayat standartlarındaki düşüşü protesto ederek hükümeti hedef aldı.

Ülkede son haftalarda hayat pahalığı, yoksulluk ve yapılan zamlar nedeniyle Başbakan Boyko Borisov başkanlığındaki hükümet aleyhine ülkenin çeşitli kentlerinde gösteriler düzenlenerek, hükümet yetkililerinin istifası isteniyor.

Hükümetin ortağı olan aşırı milliyetçi ittifakın eş başkanı Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un hafta içi protestolar üzerine istifa etmesinin ardından geçtiğimiz haftasonu ülke genelinde yine protesto gösterileri yapıldı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen halk, başkent Sofya başta olmak üzere ülkenin büyük şehirlerinde protestolarda bulunup, komşu ülkelere giden kara yollarını kapattı. Sofya’da protestolar, başbakanlık ve parlamento binaları önünde gerçekleştirildi.

Protestocular, yoksulluk, araç sigortası, akaryakıt zammı nedeniyle hükümetin istifasını isterken, başkentte trafik kilitlendi; bazı yollar bloke edildi.

Bulgaristan’ın Türkiye ile Yunanistan sınırındaki protestocular ise Haskova ve diğer şehirlerden gelenlerin toplanmasıyla Türkiye’ye 20, Yunanistan’a 3 kilometre uzaklıktaki Svilengrad ilçesinde toplandı. Belediye önünde protesto yapan göstericiler, daha sonra Hoskova’dan gelenlerle birlikte Yunanistan’a giden kara yolunu araçlarla trafiğe kapattı.

Ailelerin soğuk havaya rağmen çocuklarıyla katıldığı protestolar sırasında ’Hükümet istifa’, ’Mafya istemiyoruz’, ’Çocuklarımızın geleceğini istiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı. Protestolar, akşam saatlerinde kadar sürdürüldü.

Geçtiğimiz haftalarda başkent Sofya’da başlayan ve hafta sonları düzenlenen eylemler ülke geneline yayılmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close