DÜNYA

“Cehenneme hoş geldiniz” de büyük gün 1

Hamburg’da yapılan eylemlerde bu gün 150 bin’den fazla insanın gelmesi bekleniyor. Kitle yavaş yavaş Deichetorplatz’da toplanmaya başladı. Eylemde Alınteri okurları da yerini aldı. Yer yer TİKB bayrakları da dalgalanıyor..

13:05- Kitle emperyalist zirveler protestolarında ölümsüzleşenler başta olmak üzere mücadelede ölümsüzleşenler için saygı duruşuna başladı. “Devrim şehitleri ölümsüzüdür” sloganı yükseliyor. Ve yürüyüşe nihayet geçilebildi.

12:55-Ev baskınları ve eylemcilerin kamp alanındaki polis operasyonları sürmesinden kaynaklı polis yürüyüşün başlamasına izin vermiyor. Bir saat sonra başlayabileceği söyleniyor.

12:43-Dün yaşanan büyük çatışmalardan sonra özellikle Otonom gurupların evlerine baskınların devam ettiği bildirildi. Hamburg’da adeta bir sürek avı başlatıldığı söyleniyor. Dün yaşanan büyük çatışmalar bahanesi ile  polis bu gün eylemcilerin kamp alanına düzenlediği baskında tek tek resim alıyor ve kimlikleri tespit etmeye çalışıyor.

12:37- Başlayacak olan yürüyüş başlayamadı. Polis provakasyon peşinde. On kadar araçla kitlenin içine doğru ilerlemeye çalıştı. Kitlenin öfkeli tepkisi üzerine geri çekildi.

12:10- Büyük yürüyüş şimdi başladı. Bu gün sabah saatlerinde polisin bir çok eve baskın düzenlemesi de protesto ediliyor.

Alman polisi dün “Son iki günde kontrolü kaybettik” açıklaması yaptı.  Başka şehirlerden takviye getirdiği görüldü. (-SKE- özel timleri de Hamburg’da) Avusturya’dan özel timler ise dün takviye için gelmişti. Hamburg polisi “Bazı semtlerde kontrolü sağlayamıyoruz. Biz uyarmıştık. Hamburg bu organizasyonu kaldıramaz demiştik” diyor.

Birazdan büyük yürüyüş başlayacak. Yürüyüşü 50’den fazla  kurum ortak düzenliyor.

 

Onbinlerce kişi alana akmaya devam ediyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close