DÜNYA

Çelik tekeli Hindistan’ı terk etmek zorunda kaldı

Dünyanın en büyük dördüncü çelik üreticisi olan Güney Koreli POSCO, halkin sergilediği direnişin sonucunda, Hindistan’daki yıllık 12 milyon ton çelik üreten tesisten çıkma kararı aldı.

HİNDİSTAN– Merkezi hükümetin ve eyalet yönetiminden her türlü desteği alarak korunup kollanmasına rağmen, çelik devi POSCO Hindistan’ı terketmek durumunda kaldı. Bölge halkının direnişi sayesinde tekel, çevreyi ve yaşam alanlarını tahrip eden tesislerinde üretimini durdurdu.

Eyalet hükümeti tarafından çelik tekelinin tesisleri için 1700 dönümlük arazi verilmesinin yanı sıra hükümet de 1000 dönümlük araziyi proje için ayrılmıştı.

Odisha eyalet hükümeti, Haziran 2005’te, 540 milyar rupilik yatırım yaparak Kujang’da 4000 dönüm arazi üzerinde bir çelik tesisi kurmak üzere POSCO ile bir anlaşma imzaladı. Daha sonra projenin “ülkedeki herhangi bir çokuluslu şirket tarafından yapılan en büyük yatırım” olduğu iddia edildi.

Proje, kendiliğinden gelişen kitle direnişiyle karşılaştı. “PoscoPratirodhSangramSamity  çevre hareketi” adındaki bu hareket direniş boyunca çok bedel ödedi, baskılarla karşılaştı.

Direniş sırasında dört kişi öldürüldü, çıkan çatışmalarda pek çok kişi yaralandı, harekete önderlik eden birkaç eylemci birden fazla ceza aldı, 2000’den fazla kişi hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

2 Mart’ta, POSCO karşıtı eylemcilere bombalı saldırı düzenlendi; burada 4 eylemci öldürüldü ve birçoğu ağır yaralandı.

Tüm olumsuzluklara ve saldırılara rağmen yöre halkı direnişini sürdürdü ve Güney Koreli çelik tekelinin bölgeyi terk etmesiyle zafer kazanmış oldu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close