İŞÇİ SINIFIManşet

Tersanenin Hyundai’ye peşkeş çekilmesine karşı işçiler greve hazırlanıyor

Güney Kore’de Daewoo Tersanesi işçileri gemicilik şirketinin ‘Hyundai Heavy Industries’e peşkeş çekilmesini engellemek için grevi gündemine aldı

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de Daewoo Tersanesi işçileri gemicilik şirketi „Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering“ DSME’nin ‘Hyundai Heavy Industries’ (HHI) tarafından devralınması planını engellemek için grevi gündemine aldı.

„Shipsandports.com“da yer alan habere göre, tersanede çalışan 5 bin 600 işçinin ezici çoğunluğu tersanenin özelleştirilmesi anlamına gelen bu plana karşı „grev“ dedi. İşçiler „birleşme“ adı altında planlanan anlaşmayla birlikte toplu işten atmaların gündeme geleceğini düşünüyor.

DSME’nin büyük hissedarı -devlet destekli- Kore Kalkınma Bankası KDB ile HHI arasındaki anlaşmanın Mart ayında imzalanması düşünülüyor.

Buna göre, şirket sermayesinin yüzde 55.7’lik bölümüne sahip KDB bunları HHI’ye devredecek, daha sonra çıkarılacak tahvillerden bir kısmını satın alacak.

İşçiler grevden yana olmakla birlikte grev tarihinin henüz netleşmediği bildirildi.

Güney Kore’nin 3. büyük tersanesi olan ve devlet tarafından işletilen Daewoo gemicilik şirketinde 2008 yılında işçiler, şirket hisselerinin yüzde 51’inin özelleştirilmesini engellemek için grev kararı almışlar, bu nedenle özelleştirme işlemi gerçekleşmemişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close