DÜNYA

‘Çocuk refahı’ raporundan…

UNICEF’in “çocuk refahı raporu“na göre 41 “gelişmiş ülke“nin toplamında çocukların yüzde 21’i “yoksulluk sınırı“nın altında yaşıyor.

unicef

HABER MERKEZİ- UNICEF “çocuk refah raporu“nu açıkladı. Buna göre, kapitalist gelişme düzeyi açısından ileride olan ülkelerde yaşayan çocuklar kapitalizmin sağladığı söylenen “refah“tan faydalanamıyor.

Bu sonuçlarda sürpriz bir durum söz konusu değil kuşkusuz. Bir ülkenin diğer bir ülkeye göre kapitalist gelişmede ileride olması, kapitalizmin sağladığı söylenen “refah“ın tüm topluma “eşit şekilde dağılımı“nı beraberinde getirmez.

Çünkü kapitalist toplumlar tek bir “toplum“dan oluşmazlar. Onlar deyim yerindeyse ‘iki toplum’dan oluşurlar. Yani sınıflı toplumlardır. Dolayısıyla kapitalizmin nimetlerinden toplumun çok az bir bölümü faydalanabilir ancak. Kapitalist gelişme ileri olsun geri olsun esasta hiç farketmez, emekçiler ve onların çocukları “yoksulluk sınırı’nın etrafında yaşarlar!

ABD, Yeni Zelanda ve Kanada ile birçoğu Avrupa kıtasındaki 41 gelişmiş ülkenin verilerine dayanılan raporda, çocukların yüzde 21’inin yoksulluk sınırı altında yaşadıkları ortaya kondu.

ABD’nin çocukların refahında 41 ülke arasından 37’inci sırada olduğu belirtilen raporda, yeni Zelanda’nın ise 34’üncü sırada olduğu kaydedildi.

Finlandiya, İzlanda, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde yoksulluk sınırında yaşayan çocukların onda bir oranında olduğuna dikkat çekilen rapora göre, İsrail, Romanya, Bulgaristan, İspanya, Meksika ve Türkiye gibi ülkelerde ise bu oran üçte biri buluyor. AB’nin ikinci büyük ülkesi Fransa’da ise her 100 çocuktan 18’i yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

Rapordan satır başları:

– Rapora göre, gelişmiş ülkelerin üçte ikisinde toplumun en az kazanan geniş kesimleriyle en zengin kesimleri arasındaki gelir uçurumu devam ediyor. Gelişmiş ülkelerin üçte ikisinde yüzde 40’lık bir kesimin en yüksek gelire sahip kesimin ancak yüzde 10’u kadar bir gelirle yetinmek zorunda kaldığı görülüyor.

– 41 ülke genelinde her 8 çocuktan biri güvenli beslenme olanağına sahip değilken, ABD ve Britanya’da bu oran her 5 çocuktan birine kadar yükseliyor.

– Türkiye ve Meksika’da ise her 3 çocuktan biri güvenli besin olanaklarından yoksun.

– 41 ülke genelinde her 4 ergenden birinde depresyon, irritasyon, sinirlilik veya uyku problemleri gibi sorunlar yaşanıyor. Bu oran İtalya’da her 3 gençten birinde görülüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close