GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Danone fabrikasında grev

“Geçici” süreliğine kapatılması planlanan fabrikada daha yüksek kıdem tazminatı icin tüm gün grev

Bugün Fransız gıda şirketinin Rosenheim fabrikasındaki çalışanlarının greve basladığı „Gıda, İçecek ve Catering“ (NGG) sendikası tarafından kamuoyuna duyuruldu.

NGG-Rosenheim-Oberbayern bölge müdürü Georg Schneider şunları belirtti: “160 çalışan kapatılması planlanan tesis yüzünden çok öfkeli. Çünkü Korona krizinde bile şirket kâr elde etmeyi başarıyor ”.

Grevin saat 10:00’da başlamasıyla, DGB başkanı Reiner Hoffmann ve NGG Bayern şefi Mustafa Öz de video konferans aracılığıyla çalışanları yalnız bırakmadı. Pandemi nedeniyle, yapılan yürüyüş esnasında maske takma zorunluluğu dışında, fabrika önündeki zeminin mesafeyi korumak amaçlı işaretlendigi görüldü.

NGG’ye göre, grevin amacı, yönetimi sosyal bir sözleşme yapmaya ikna etmek. “Bu sözleşme, daha yüksek kıdem tazminatı ve eğitim fırsatlarını düzenlemeyi amaçlamaktadır. Çünkü şimdiye kadar Danone tarafından sunulan sosyal plan çalışanlar açısından yeterli değil” diyor Schneider. Bu kapanış özellikle emekliliklerine çok az kalan ve bu yüzden yeni bir iş bulmaları neredeyse imkansızlaşan ileri yaştaki çalışanları etkiliyor. 160 çalışandan 93’ünün 50 yaşın üzerinde oldugunu da belirtiyor Schneider.

Şirket Ocak ayında Rosenheim tesisini önümüzdeki yıl Temmuz ayına kadar kapatacağını açıklamıştı. Oberbayern’de Danone özellikle lor-yoğurt kremleri üretmekte. Tesis aynı zamanda yeni süt ürünleri için bir yenilik lokasyonu olarak görülmektedir. NGG bilgilerine göre, tesis koronaya rağmen yönetimin üretim hedeflerini önemli ölçüde aşabildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close