Manşet

DJU’dan Kürt gazetecilere destek

Alınteri ve Özgür Politika muhabirleri, Stuttgart’ta, Verdi’ye bağlı Alman Gazeteciler Sendikası DJU ile görüşmede bulundular

HABER MERKEZİ– Alınteri ve Özgür Politika muhabirleri, Stuttgart’ta, Verdi’ye bağlı Alman Gazeteciler Sendikası DJU ile görüşmede bulundular. FB Medien Başkanı Siegfried Heim’a, genelde Türkiye’de cezaevinde yatan gazeteciler, özelde Kürt gazeteciler ve yine Almanya’daki gazetecilerin iltica süreçlerine ilişkin bilgi verdiler.

Özgür Politika muhabiri Pervin Yerlikaya Babir, kendisinin ve eşi Deniz Babir’in Almanya’da mahkeme süreçlerinde yaşadıkları zorluklara, halen süren davalarının çevirmen hatası yüzünden bitmiş gibi yansıtılmasına ve iltica davalarının reddedilmesine, yine eşinin uluslararası basın kartına Alman makamları tarafından el konulmasına değindi.

Aynı zamanda Özgür Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulu üyesi de olan Yerlikaya, ayrıca Türkiye’de kendisinin ve eşinin yaşadığı süreçlere değindi. 20 Aralık 2011’de Kürt medyasına yönelik “KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyon sonrasında, 36’sı tutuklu 44 gazeteci hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” gibi iddialarla dava açılmıştı. Dicle Haber Ajansı muhabiri olan Pervin Yerlikaya ve Azadiya Welat çalışanı Deniz Babir, bu operasyonlarda tutuklanmışlardı.

Heim, görüşme sonuçlarını Verdi DJU sayfasına haber olarak geçecek ve IFJ (Uluslararası Gazeteciler Federasyonu) yönetiminde  yer alan DJU temsilcisi Jaochim Kreibich’i, Alman mahkemesinin basın kartına el koyması ve gazetecilerin iltica davalarina ilişkin bilgilendirecek. DJU, daha önce de Turkiye’de cezaevinde olan gazetecilerle ilgili stand açmış ve cezaevlerine kart gönderme kampanyası yürütmüştü. Kampanyaya, aralarında Alinteri’nin de olduğu farklı basın yayın kuruluşları destek vermişti.

2015-2018 Yılları

Aralık 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde süren sokağa çıkma yasağına verilen 17 saatlik ara sırasında, haber takibi için ilçeye giden 5 gazeteciden biri olan Deniz Babir yeniden tutuklandı. 2015 yılının Aralık ayı ile 2016 yılın Mart ayı arasında sadece Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında, 10’a yakın Kürt kenti yerle bir edildi. Sadece Cizre’de bodrumlarda 143 kişi diri diri yakıldı.

Diyarbakır, Bakırköy, Silivri vb. cezaevlerinde kalan iki gazeteci, 2018 Subati’nda Almanya’ya gelene kadar, onlarca kez gözaltı ve tutuklamadan geçtiler, haklarında yeni davalar açıldı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki 4 Haziran 2018 tarihli, 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Halkın Nabzı, Özgürlükçü Demokrasi ve Welat gazeteleri ile Avantaj TV kapatıldı. OHAL’in ilanından Ocak 2017’ye kadar 178 medya kuruluşu kapatıldı, sadece dokuzunun kapatma kararı kaldırıldı. Kapatılan dernek sayısı 1425, vakıf sayısı 123 oldu.

Stuttgart Alınteri

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close