DÜNYAGÖÇMEN EMEKÇİLERManşet

‘Dört yıldır her gün bir göçmen çocuk ölüyor’

Birleşmiş Milletler verilerine göre son dört yıl içerisinde her gün neredeyse bir göçmen çocuk hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ– ABD-Meksika sınırında 24 aylık bir bebeğin hayatını kaybetmesinin ardından BM (Birleşmiş Milletler) son dört yılda her gün bir göçmen çocuğun öldüğünü açıkladı.

BM’nin Uluslararası Göç Örgütü 2014 yılından bu yana bin 600’ü çocuk en az 32 bin göçmenin „daha iyi bir yaşam için yola çıktığı tehlikeli yolculukta öldüğünü“ açıkladı.

Örgütün veri analiz merkezinden Frank Laczko, “Dünyanın her bölgesinde çocuklar ölüyor. Bu çocuklar çevrelerinde ne olduğunun farkında değil ve feci riskler altındalar” diye konuştu.

Alan’ı hatırlattı

24 aylık kızı Angie Valeria ile birlikte ABD’ye gitmek isterken hayatını kaybeden 25 yaşındaki Oscar Alberto Martinez’in fotoğrafı, evlerini terk etmek zorunda kalan 70 milyon kişinin yaşadıkları dramı bir kez daha gözler önüne sermişti.

Baba ve kız, ABD’de sığınma başvurusu yapmak umuduyla El Salvador’dan yola çıkmıştı. Akıntıya kapılan Martinez ailesinin cesedine Rio Grande nehrinin kıyısında ulaşılmıştı.

Martinez ailesinin dramı, Yunan adalarına geçmek isterken boğularak hayatını kaybeden iki yaşındaki Alan Kurdi’yi akıllara getirmişti. Alan Kurdi, Akdeniz ve Ege’de yaşanan sığınmacı dramının simge ismi haline gelmişti.

Göçmen ölümlerinin fazla olduğu bir diğer nokta da ABD-Meksika sınırı. ABD’deki sınır devriyesi, 2018’de 238 göçmenin hayatını kaybettiğini belirtmişti. Ancak, cesetlerine ulaşılamadığı için 3 bin 138 kilometre uzunluktaki sınırda hayatını kaybedenlerin daha fazla olduğu düşünülüyor. (DW)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close