DÜNYAManşet

En az 5,6 milyon Filistinli mülteci kamplarında

„Dünya Mülteciler Günü“nde, insan hakları savunucuları, mülteci kamplarında kalan Filistinlilerin sayısının daha fazla olduğunu söylüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Mülteciler Günü sebebiyle çeşitli ülke ve şehirlerde, eylemler, etkinlikler yapılırken, insan hakları savunucuları „resmi“ olarak en az 5,6 milyon Filistinlinin mülteci kamplarında kaldığını belirtiyorlar.

İsrail’in işgal ve zor yoluyla kurulduğu yıl olan 1948’den önce tarihi Filistin topraklarında 1 milyon 400 bin Filistinli yaşıyordu. İsrail’in kuruluşuna giden süreçte Siyonizmin saldırıları nedeniyle 800 bin Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Filistin topraklarında ve komşu ülkelerdeki 61 mülteci kampında yaşayan milyonlarca Filistinli, yoksulluk ve işsizlikle baş etmeye çalışıyor.

Filistinli mülteciler arasında en kötü durumdakilerin Lübnan’daki kamplarda yaşayanlar olduğu biliniyor. Buradaki Filistinli mülteciler arasında yoksulluk oranı yüzde 80’leri bulmuş durumda.

İşgal altındaki Filistin topraklarında bulunan mülteci kamplarında yaşayan Filistinliler ise sık sık İsrail askerlerinin baskın ve gözaltılarına maruz kalıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close