DÜNYAManşet

Dünyada korona (1 Haziran 2020)

ABD’de başlayan gösteriler Avrupa ülkelerinde de yankılandı; Faşistlerin hedefinde mülteci kampları var; İlaç tekelleri arasında kızışan rekabet

Yunanistan: Faşistlerin hedefinde mülteci kampları var

Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında iki sığınmacı kampının bulunduğu Malakasa bölgesinde, göçmen karşıtı faşist grup polisle çatıştı.

Kampların kapatılması için bir araya gelen grup kamplara doğru yürüyüşe geçmek isteyince polis müdahale edince karayolunu trafiğe kapattılar. Polisle sağcı göstericilerin arasında çıkan çatışmada 6 polis yaralandı, 5 gösterici gözaltına alındı. İki kampta toplam 3 bin mülteci bulunuyor.

ABD’de başlayan gösteriler Avrupa ülkelerinde de ses

ABD’deki gösteriler Avrupa’dan da ses buldu. Londra ve Berlin başta olmak üzere bir çok kentte protesto gösterileri düzenlendi.

Uluslararası Af Örgütü, Floyd’un ölümüne ilişkin „söz konusu polis memuru, mensubu olduğu polis teşkilatının politikalarını da ihlal eden öldürücü güç kullanımı nedeniyle hesap vermelidir. Hic kimse, her gün bir polis memurunun hayatına son verip vermeyeceğinden emin olmadığı bir güne uyanmamalıdır“ değerlendirmesinde bulundu.

Avustralya: İlaç tekelleri arasında rekabet

Dünya’da bir çok bilim kuruluşu ilaç firmalarıyla yaptıkları ortak çalışmalarla, Kovid-19 salgınına karşı ilaç geliştirme yarışında.

Avustralya’da geliştirilen bir aşının insan üzerinde denemelerine başlandı. Melbourne ve Brisbane şehirlerinde 130 denek üzerinde uygulanan aşının temmuz ayında ilk sonuçları verecegi açıklandı.

AB: ‘Yardım’ paketleri

AB komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Kovid-19 salgınının yol açtığı ekonomik krizden çıkılması için AB’nin 2021- 2027 uzun vadeli bütçesi kapsamında 750 milyar euroluk yardım teklifinde bulundu. Söz konusu miktarın 500 milyar eurosunun zor durumdaki AB ülkelerine borç değil yardım olarak verileceği, geri kalan 250 milyar euronun da borç olarak dağıtılacağını ifade etti.

Google: İşçi kıyımına devam

Google daha önce salgın kaynaklı işten çıkarmalarla „tassarrufa gitme planı“nın sinyalini vermişti.

Dünya genelinde 130 bin çalışanı bulunan Google’ın 2 bin yeni sözleşmeli çalışanın ilk etapta işine son verildiğini açıkladı.

Google önümüzde günlerdede işten kademeli olarak işten çıkarmaların devam edeceğini duyurdu. Yeni sözleşmeli 2 bin çalışan sayı olarak az görünse de, Google’ın işe almasıyla eski işlerinden istifa eden emkçilerin çalışma süreleri dolmadığı için işsizlik fonundan yararlanmaları veya tazminat almaları mümkün değil. 2 bin kişi Google tarafından fiili olarak çaresizliğe itilmiş oldu.

İngiltere: Evsizlere ev sözü

Ingiltere yerel yönetim ve iskan Bakanı Robert Jenrick, salgın sürecinde evsizlerin yüzde 90 oranında barınma evlerine yerleştirildigini açıkladı.

İngiltere’de yüksek kira fiyatlarna karşı sosyal yardımın yetersizliğinden kaynaklı binlerce insan sokakta yaşıyor. Jenrick önümüzdeki iki yılda 6 tane ev inşa edilerek evsizlere kalıcı barınma imkanı sunulacağı sözünü verdi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close