DÜNYAManşet

Dünyada korona (11 Haziran 2020)

Seattle’da ‘özerklik’ ilanı; Starbucks krizden en zararla çıkmaya çalışıyor; Otomotiv tekelleri arasında ‘rekabet’ ve ‘işbirliği’; George Floyd cinayetinden sorumlu katil polislerden biri serbest bırakıldı

ABD: Floyd cinayetinden sorumlu polislerden biri serbest bırakıldı

ABD’de virüsten enfekte olan hasta sayısı iki milyonu aştı. John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülke genelinde toplam 113 bine yakın insan koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.

George Floyd’un gözaltına alınıp boğularak katledilmesi sırasında olay yerinde bulunan Thomas Lena adlı polis memuru kefaletle serbest bırakıldı. İlk üç gün katleden polis ve yanındaki ekipte bulunan polisler gözaltına alınmamış, sadece açığa alınarak soruşturma başlatılmıştı. Protesto eylemlerinin ABD geneline yayılmasıyla bütün polisler tutuklanmıştı. Derek Chauvin cinayetten tutuklanırken, diğer üç polis “ikinci dereceden cinayete yardım ve yataklık” suçundan yargılanacak.

Seattle’da ‘özerklik’ ilanı

Floyd’un öldürülmesinden sonra başlayan protestolar 15’inci günü geride bırakırken, en başından beri en yoğun protestoların yaşandığı Seattle şehrinde, anarşistler gösterilerin devam ettiği Cal Anderson Parkınının içinde yer aldığı Capitol Hill mahallesinde polisin ve orduya bağlı Ulusal Muhafızların çatışmalardan sonra çekilmesinin ardından “özerkliklerini” ilan ettiler. Bölgede, 8 Haziran itibariyle Capitol Hill Autonomous Zone/CHAZ (Capitol Hill Özerk Bölgesi) isimli komünü kurduklarını duyurdular.

Komün içinde halk kendi güvenliğini sağlıyor. Bölgeye girildiğinde “Şu anda Amerika’yı terk ediyorsunuz” ve “Capitol Hill Özerk Bölgesine Hoşgeldiniz” pankartları dikkat çekiyor.

Bölge içinde çeşitli etkinlikler, film gösterileri, atölyeler düzenleniyor. Özerk bölge 6 sokağı içeriyor.

Seattle’deki “özerklik” ilanının ardında, Antifa’ların Portlend’da da benzer bir adım atttığı gelen bilgiler arasında.

Starbucks krizden en zararla çıkmaya çalışıyor

Covid-19 salgını nedeniyle dünya çapındaki mağazalarında satışların yarıya düştüğü Starbucks, ABD ve Kanada’nın çeşitli eyaletlerindeki yaklaşık 10 bin şubeden 400’ünün önümüzdeki 18 ay boyunca kapalı kalacağını açıkladı.

Devam eden salgın nedeniyle bu çeyrekte satışlarda yaklaşık 3,2 milyar dolar kaybedeceğini belirten ABD’nin Seattle merkezli ünlü kahve mağazalar zinciri, bu sayede krizden en az zararla çıkmayı hedefliyor.

Ayrıca şirketin yeni açılan şubelerinden yaklaşık 50’sinin de yalnızca arabaya servis ve elden teslim şeklinde hizmet vereceği söylendi.

İtalya: Virüse karşı bağışıklık sistemi tepki verdi

İtalya’da virüsün bulaşıcılığını gösteren istatistik veriler Bergoma’dan geldi.10 bin nufüslu Bergoma kuzey İtalya’da sağlık sisteminin yetersizliği ve geç alınan önlemlerle trajik sahnelerin görüntülendiği salgının merkezi haline gelmişti. 23 Nisan ve 3 Haziran arası alınan kan örneklerinin yüzde 57’sinde antikor bulunduğu ifade edildi. Bu sonuç, virüse maruz kalan binlerce kişinin bağışıklık sistemlerinin tepki verdiğini gösterdi.

Bergoma’da şimdiye kadar 568 insan virüs kaynaklı hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının ise 78,5 olduğu açıklandı.

Otomotiv tekelleri arasında ‘rekabet’ ve ‘işbirliği’

Pandemiyle birlikte ekonomik kriz yaşadıklarını iddia eden ve hükümetlerin yardım paketlerinden aslan payıyla kasalarını dolduran otomotiv tekelleri, aralarındaki rakebetin üstesinden gelebilmek için aralarında anlaşarak çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Teknolojik yarışta öne geçmek isteyen Ford ve Volkswagen, elektirikli araçlara, ticari araçlara ve sürücüsüz araçlara yönelik projeler üzerinde işbirliği anlaşması imzaladılar.

Buna göre, 2023’ten başlayarak Avrupa için yeni elektirikli araçları iki firma ortak üretecek. İki farklı ulaşım aracını Ford tasarlayacak, Volkwagen üretimi gerçekleştirecek. Bu iki tekel, bu sayede “maliyet fiyatlarında milyarlarca dolar tassarufa gitmeyi” hedefliyor.

Belçika: ‘Hatırlanan’ köleci tarih

Belçika’da da yankı bulan ırkçılık karşıtı gösterilerde, ülkeyi 44 yıl boyunca yöneten 2. Leopad’ın Anvers kentindeki bir heykeli, daha önce “katil“ gibi yazılamalar yapan göstericiler tarafından kaidesinden sökülerek yakıldı. Restore edilmek üzere müzeye kaldırılan heykel tekrar kentin sokaklarında sergilenmeyecek.

Unutturulmaya çalışılan yaşlı Avrupa kıtası ülkelerinin kirli tarihi, siyahileri köleleştirerek ülkelerini yağmalaması, milyonlarca siyahiyi tecavüzden, işkenceden geçirerek kelle kopartarak katletmeleri, Floyd eylemleriyle yeniden ‘hatırlandı’.

2. Leopad, krallık ünvanını aldıktan sonra, Avrupa’nın 15 ülkesinin ve ABD’nin, Afrika ülkelerini sömürgeleştirmek için paylaştıkları toplantıda Kongo’yu Belçika’nın sömürge ülkesi olmasını sağladı.1909 yılına kadar yönetimi elinde tutan Leopad’ın fildişi ve kauçuk ticaretini Kongo’yu ele geçirdikten sonra yapmaya başladığı, yerel halka tecavüz, el ve başlarının kesilmesi gibi işkencelere maruz bırakması ve gaddarlığıyla biliniyor.Tarihçilere göre 10 milyon siyahinin katledilmesinin sorumlusu.

Brezilya: Örtbas edilmek istenen

Bolsonaro, eyaletlerin virüsten ölenlerin sayılarına dair doğru bilgi vermediğini iddia ettmiş, öte yandan, Sağlık Bakanlığının veri aktarımına devam etmeyeceği açıklanmıştı.

Üç muhalefet partisinin itirazıyla “Yüksek Mahkeme” hükümetin sayıları halka aktarmasına karar vermişti. Bolsonaro, fiili olarak orduyla yönettiği ülkedki ölüm sayılarını tahrif ederek, ekonomi temelli güttüğü pandemi politikalarının yol açtığı felaketi örtbas etmeye çalışıyor.

742 bin enfekte vaka ve 38 binin üzerindeki ölümle virüsün merkezi haline gelen ikinci ülke Brezilya’da, son 24 saatte bin 228 insanın hayatını kaybettiği açıklandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close