DÜNYAManşet

Dünyada Korona (11 Nisan 2020)

Korona günlerinde bugün itibariyle dünyada öne çıkanlar..

Almanya’da korona yasakları ve kısıtlamaları

Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde Schengen vizesiyle turist olarak bulunanlar -vize süreleri bitmiş dahi olsa-, uçuşların kesilmesi ve seyahat kısıtlamalarıyla herhangi bir cezai işleme maruz kalmadan 30 Haziran tarihine kadar en yakın yabancılar dairesine başvurarak kalabilecekler. Hastalanma durumunda Türkiye’deki sigortaları geçerli sayılacak. Ülkelerindeki sigorta bilgileriyle AOK ve diğer sigorta şirketleri üzerinden tedavi görebilecekler.

Berlin Mahkemesi tarafından bazı kiliselerdeki ayinlere getirilen yasaklamaların kaldırılmasıyla ilgili başvuru red cevabı alınınca olay Karlsruhe’deki Federal Anayasa Mahkemesine taşınmıştı. Federal Mahkeme insan sağlığını ihlal eden hiçbir toplantı -ayinler de dahil olmak üzere- kabul edilemez” kararı alarak başvuruyu reddetti. Hristiyanların kutsal saydığı Paskalya Cuması’nda kiliseler boş kaldı. Düsseldorf’ta açık araba parkında insanlar arabalarının içinde kalarak rahibin mikrofonla okuduğu vaazı dinledi.

Hamburg’ta ölümler geçen sene Mart ayına göre 468 artmasına rağmen sadece 56 vakanın ölüm raporunda Covid-19 nedeniyle olduğu bilgilendirmesi Robert Koch Enstitüsü ve SPD-Yeşiller Koalisyonu, Sağlık Bakanı ve Eppendorf Üniversitesi Hastanesi’nde tartışmalara neden oldu. Almanya’da son iki gündür tekrar yükselmeye başlayan yeni hasta sayıları, ölüm raporlarındaki yanlış bilgiler üstüne karantina sürecinin esnetilebileceğine yönelik bakanların verdiği sinyaller halkta tepkiye ve tedirginliğe yol açtı.

İtalya’da halk açlıkla karşı karşıya

Italya’nın zengin kuzey şehirlerine karşı yoksul halkın yoğunlukta olduğu Güney İtalya’da, karantina süreci sıkı önlemler eşliğinde devam ederken halk açlıkla karşı karşıya. Filmlere konu olan Sicilya’nın güçlü mafyalarından olduğu belirlenen yüzlerce ihtiyaç sahibine erzak ve nakit para yardımı yapmaya başladı. Bölge savcısı, “Mafyalar insanlara sağladıkları hizmetlerle halkın kontrolünü ele geçirebilir” açıklaması yaptı. Bu süreçte aciz kalan ve yardımları adaletli dağıtmayan Italyan devleti yoğunluklu olarak askeri gücünü yoksul şehirlere konumlandırarak muhtemel protestolara, yiyecek yağmalarına karşı önlem almaya çalışıyor.

AB ekonomi bakanlarının toplantısı

AB Ekonomi Bakanlarının yaptığı 16 saatlik toplantının aradından yardım Paketini açıkladı. 100 milyar euro kısa çalışma parası alanlara, 200 milyar euro orta ve küçük ölçekteki işletmelere ve 240 milyar euro AB bünyesindeki büyük işletmelere ve sağlık sektörüne toplam 540 milyarlık yardım verileceğini duyurdu.

ABD’de kayıpların yüzde 58’i Afrika ve Latin Amerika’dan

Amerika Birleşik Devletleri hükümetin almakta geç kaldığı önlemlerle Covid-19 hastası sayısında dünyanın merkezine oturdu. En çok vakanın bulunduğu New York’ta hayatını kaybeden sayısı kısa sürede 7 bine yaklaştı.

Daha önce kimsesizler mezarlığı olarak kullanılan New York’a yakın Hart Adası Covid-19’dan ölenlerin defnedileceği toplu mezarlık olarak kullanıma açıldı. Soğutucu tırlarla taşınan cenazelerin defin işlemleri vefat edenlerinin katılımına yasaklı başladı. ABD’de üç haftada toplam 17 milyon yeni işsizlik başvurusu yapıldı.

Virüse yakalanma oranı özellikle banliyölerde yaşayan Afrika ve Latin Amerika kökenli yoksullarda yüzde 58 oranında, sokakta yaşanan ve sigortası olmayan milyonlarca Amerikalı sağlık hizmetinden yararlanamıyor ya da sigortası olmayanlara da bakmakla mükellef olan az sayıdaki hastaneler doluluk oranını aştıkları için yeni hastaların girişini yapmıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close